Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Stoczni Gdańskiej

Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańska to miejsce, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W naszej świadomości jest nie tylko miejscem powstawania statków, ale też tłem ważnych, dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju.

Stocznia Gdańska – symbol ważnych wydarzeń historycznych

Początki stoczni sięgają 1844 r. kiedy powstały Królewskie Zakłady Budowy Korwet. W 1871 r. znalazły się one w rękach Prusaków. 19 lat później obok powstał drugi zakład, który przez lata produkował statki oraz okręty wojenne. W czasach II wojny światowej obydwa działały na rzecz okupantów. Nie wpłynęło to jednak na fakt, że w tym czasie stocznia została w znacznym stopniu zniszczona. W latach powojennych obydwa obiekty połączono i nadano im wspólną nazwę „Stocznia Gdańska”.

W listopadzie 1948 r. w tym miejscu wyprodukowano pierwszy statek wykonany na zlecenie Polskiej Żeglugi Parowej, a 2 lata później pierwsze zamówienie eksportowe. Przez lata stocznia funkcjonowała pod imieniem Włodzimierza Lenina. W roku 1996 r. ogłoszono jej upadłość. W 1998 r. na bazie majątku powstałego po dawnej stoczni utworzono spółkę Stocznia Gdańska – Grupa Stoczni Gdynia S. A.

Narodziny Solidarności

Pomimo upływu lat Stocznia Gdańska w świadomości Polaków pozostaje symbolem historycznych, ale i dramatycznych wydarzeń. Warto udać się w to miejsce i zobaczyć słynną bramę wjazdową numer 2. To właśnie nią strajkujący opuszczali stocznię 16 grudnia 1970 r. Wtedy to zostali ostrzelani przez oddziały Milicji Obywatelskiej. Również z tej bramy 31 sierpnia 1980 r. Lech Wałęsa obwieścił fakt podpisania porozumień sierpniowych.

Część terenów stoczni przekształcono w instytucję kulturalną, czyli Europejskie Centrum Solidarności oraz wytyczono Przestrzeń Wolności. To właśnie na tym placu w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców, odbywają się koncerty upamiętniające podpisanie porozumień sierpniowych. Aktualnie Stocznia Gdańska nie jest udostępniana dla zwiedzających.

Oficjalna strona Stoczni Gdańskiej: http://www.gdanskshipyard.pl, na której można znaleźć więcej interesujących informacji.

Polecane obiekty w pobliżu Stoczni Gdańskiej