Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu ulicy Mariackiej w Katowicach

Ulica Mariacka w Katowicach

Każde większe miasto posiada co najmniej jedną ulicę, gdzie koncentruje się duża część handlu, usług i gdzie toczy się życie także po zmierzchu. W Katowickiej dzielnicy Śródmieście jedną z najważniejszych ulic jest ulica Mariacka, będąca na całej długości deptakiem, dzięki czemu pojawia się tu mnóstwo turystów oraz mieszkańców.

Położenie

Ulica ta zlokalizowana jest niedaleko głównego dworca kolejowego Katowic. Na zachodzie rozpoczyna swój bieg przy skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Mielęckiego. Następnie, biegnąc w kierunku wschodnim, krzyżuje się z ul. Świętego Stanisława oraz ul. Francuską. Kończy się na placu Szramka, gdzie znajduje się Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, zwanym najczęściej po prostu Kościołem Mariackim. Przystanek autobusowy Katowice Mariacka znajduje się przy skrzyżowaniu z ulicą Francuską.

Historia

Swoją nazwę zawdzięcza właśnie świątyni, która od wschodu zamyka oś widokową. Wyznaczenie ulicy podyktowane było planem z 1875 roku. W następnym roku nazwano ją Richard Holtzestraße, na cześć ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej. Nazwa ta zachowała się do 1922 roku, natomiast do pierwotnej powrócono w czasach okupacji. Przez lata mieściły się tu różne restauracje i hotele, gdzie spotykali się najważniejsi przedsiębiorcy i artyści.

Gruntowny remont ulicy przeprowadzono w 2008 roku, przy okazji decydując się na przemienienie całej ulicy w deptak. Pojawiła się tu również mała architektura, a w okolicy zamontowano stacje rowerów miejskich. Powstał także internetowy portal, na którym podawane są informacje na temat zbliżających się wydarzeń, które organizowane są na deptaku. Odbywały się tu m. in. koncerty z serii „Letnie Granie na Mariackiej”.

Obiekty

Przy ulicy Mariackiej wznosi się wiele ciekawych, często zabytkowych kamienic. Są to obiekty, które łączyły zazwyczaj funkcje mieszkalne z handlowymi. Pod numerem 4 i 6 znajdują się kamienice, które od 1911 zostały połączone. Funkcjonował tu dawny hotel „Savoy”. Obecnie przy ulicy działają Hotel Śląski, Galeria sztuki „AMC”, restauracje, banki, i sklepy. Na wyższych piętrach swoje siedziby mają także liczne organizacje pozarządowe i firmy. Najbardziej interesującym obiektem jest jednak Kościół Mariacki z II połowy XIX stulecia, który zamyka od wschodu oś widokową na całej ulicy. Wysokość jego wieży to ponad 70 metrów, a całość została wykonana z jasnego kamienia, co sprawia, że trudno go nie zauważyć.

Polecane obiekty w pobliżu ulicy Mariackiej w Katowicach