Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu ulicy Floriańskiej w Krakowie

Ulica Floriańska w Krakowie

Kraków to piękne miasto, często i chętnie odwiedzane przez turystów. Pobyt w tym miejscu zapewnia możliwość wypoczynku, korzystania z licznych atrakcji turystycznych oraz zwiedzania historycznych budowli. Znajdują się one niemal na każdym kroku, a ich niezwykła wartość edukacyjna i emocjonalna znana jest nie tylko przez mieszkańcom okolicy.

Jedna z najważniejszych ulic miasta

Ulica Floriańska w Krakowie jest jedno z najbardziej znanych zakątków miasta. Znajduje się ona na starym mieście i ciągnie się przez 335 metrów. Jej przeszłość sięga polowy XIII wieku, a nazwa była wielokrotnie zmieniana. Niegdyś ulica była miejscem lokalizacji najbardziej znamienitych budowli w mieście. To właśnie przy tej ulicy zamieszkiwali najbogatsi kupcy i arystokracja. Początkowo utrzymana była w stylu gotyckim, później jej charakter się zmienił. To jedno z najważniejszych miejsc w Krakowie, które stanowi istotny element szlaku drogi królewskiej. Mimo, że większość budynków tutaj została przebudowana, do dziś można znaleźć elementy oryginalnej architektury czy królewskiego zdobienia.

Zabytkowe budynki

Najznamienitsze obiekty na ul. Floriańskiej to przede wszystkim Kamienica Pod Murzynami znana też pod nazwą kamienica pod Etiopy. Kiedyś w jej wnętrzu funkcjonowała apteka, a do dziś jej piętro zdobi płaskorzeźba murzynów. Opisana ona została w wierszu „Zaczarowana dorożka” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Warto w tym miejscu wspomnieć również o kamienicy Ciechanowskiej, zbudowanej w XIV wieku. Niewątpliwym jej atutem jest oryginalna architektura, która niesie ze sobą ciekawe historie. Kolejnym miejscem, któremu warto poświecić uwagę jest obecny Hotel Pod Różą, którego nazwa pochodzi z XIX wieku. To w tym miejscu zatrzymywał się Car Aleksander I, wielki książę Konstanty Pawłowicz oraz inne znamienite postaci przełomu wieków.

Pod numerem 41 znajduje się dom Jana Matejki, w którym powstawały wspaniałe arcydzieła mistrza polskiego malarstwa. Gościł on również wybitne postaci swojego wieku - Andrzeja Potockiego czy Juliusza Kossaka. Kolejne numery na ulicy Floriańskiej przynoszą kolejne wybitne budowle, które zachwycają swoim wzornictwem oraz przynoszą ogromną dawkę informacji o przeszłości miasta.

Polecane obiekty w pobliżu ulicy Floriańskiej w Krakowie