Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie

Kraków to niezwykle malownicze miasto, które bardzo często wybierane jest jako cel podroży turystów. Nie tylko jego architektura, ale również atrakcje, zabytki i historia powodują, że jest ono jednym z najciekawszych miejsc do zwiedzania. Pobyt tutaj pozwala na bliższe poznanie przeszłości jego mieszkańców, która w czasie II wojny światowej okazała się być tragiczna. Znajdujące się tu historyczne obiekty datowane są jednak na o wiele wcześniejsze lata. Doskonałym przykładem jest kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Powstanie świątyni

Kościół położony jest przy ulicy Grodzkiej, to wschodnia cześć placu Świętej Marii Magdaleny. Pierwsza budowla w tym miejscu to barokowy obiekt będący projektem Giovanniego de Rossi. Ufundowany został on przez ówczesnego króla Zygmunta III Wazę. Świątynia swój obecny kształt zyskała na początku XVII wieku, a jej autorem był Giovanni Terrano. Majestatyczny kościół z pewnością jest jednym z najciekawszych obiektów w okolicy, a także jedną z najpiękniejszych świątyń katolickich w Małopolsce. Konsekracja odbyła się 8 lipca 1635 roku mimo, że jej początki związane były z wierzeniami prawosławnymi. Od 1830 roku to parafia Wszystkich Świętych.

Architektura barokowa

Architektura kościoła reprezentuje styl barokowy z elementami neobarokowymi i renesansowymi. Jednonawowa konstrukcja z nawami bocznymi, w których zorganizowane zostały kaplice to doskonały przykład architektury tamtych czasów. Do dziś jest źródłem inspiracji dla projektantów i budowlańców. Prostokątne prezbiterium wykończone półkolistą absydą, zaś wewnątrz świątyni znajdują się rzeźby m.in. Ignacego Loyoli oraz Franciszka Ksawerego, a także wielu świętych jezuickich. Fasada zwieńczona została herbem Zygmunta III Wazy.

Okolica kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła oznaczona jest przez kopie oryginalnego ogrodzenia, które ozdobione zostało rzeźbą apostołów. Wewnątrz na sklepieniach można podziwiać malowidła przedstawiające sceny z życia świętego Piotra i świętego Pawła oraz późnobarokowy ołtarz z 1735. Całość wnętrza utrzymana jest w bardzo eleganckim i klasycznym tonie, który nie przejawia przerysowania mimo, iż na ołtarzu głównym widoczne są liczne złocenia i innego rodzaju zdobienia. Wewnątrz świątyni zachowały się również nagrobki oraz krypty wcześniejszych biskupów i księży. Co ciekawe wewnątrz kościoła znajduje się największe wahadło Foucaulta, które mierzy sobie 46,5 m i pozwala zobrazować ruch obrotowy Ziemi.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie