Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Bożego Ciała w Krakowie

Kościół Bożego Ciała w Krakowie

Kościół Bożego Ciała zlokalizowany na Kazimierzu to miejsce warte zobaczenie podczas wycieczki do Krakowa. Zachwyca swoją majestatyczną bryłą, gotyckim stylem oraz gotyckimi wnętrzami z barokowym wystrojem.

Historia

Początki kościoła sięgają 1343 r. Wtedy to pojawiają się pierwsze zapiski na temat parafii w dokumentach Stolicy Apostolskiej. Pierwotnie budynek kościoła był drewniany, a za jego sponsora uznaje się Kazimierza Wielkiego. W 1385 r. rozpoczęła się budowa murowanej świątyni. Prace zakończyły się 20 lat później. W tym samym roku Władysław Jagiełło sprowadził do Krakowa kapłanów i zakonników z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Z myślą o nich przy budynku kościoła dobudowano klasztor. W roku 1500 powstał szczyt fasady, a w latach 1566-1582 powstała dzwonnica. W połowie XVII w. w wyniku najazdu szwedzkiego ucierpiało wnętrze świątyni, skarbnica oraz biblioteka. Zniszczone pomieszczenia odrestaurowano w stylu barokowym. W 2005 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej, który otrzymują kościoły wyróżniające się m. in. wartością zabytkową lub liturgiczną.

Gotycka perełka krakowskiego Kazimierza

Kościół Bożego Ciała jest kompleksem budynków, składa się z orientowanego kościoła i klasztoru kanoników. Połączone są przejściem wspartym na arkadach. W kościele znajduje się jeden z największych w Polsce ołtarzy głównych. Składa się on z dwóch kondygnacji i uważany jest za najpiękniejszy z zabytków polskiego snycerstwa z I połowy XVII w. Wykonano go w 1634 r. wzorując się na stylu przekwitłego renesansu. Jest niesamowitym połączeniem włoskich elementów architektonicznych i niderlandzkiej sztuki dekoracji. Centralną część ołtarza stanowi obraz „Pokłon pasterzy” nawiązujący do Ewangelii św. Jana. Na szczycie ołtarzowej nastawy znajduje się wizerunek Jana Chrzciciela. Na dolną część ołtarza składa się barkowe tabernakulum z XVII w.

Warte zobaczenia są również organy w Kościele Bożego Ciała, czyli największy krakowski instrument. Składają się z dwóch części, czyli barokowej szafy z 1664 r. oraz nowego instrumentu zamontowanego na tregarach na chórze. Organy zaprojektowano na 83 głosy.

Czy wiesz, że...?

Z powstaniem kościoła Bożego Ciała związana jest pewna legenda. Wedle jej przekazu Kazimierza Wielkiego do budowy świątyni skłoniło odnalezienie skradzionej z kolegiaty Wszystkich Świętych hostii wraz z monstrancją. Według mniemania złodziei wykonana miała być ze złota. Gdy okazało się to nieprawdą, porzucili ją na błotnistych szuwarach we wsi Bawół. Opatrzność wskazała miejsce, gdzie znajduje się hostia, a na pamiątkę tego zdarzenia wybudowano kościół ku czci Bożego Ciała.

Więcej informacji na temat bazyliki oraz jej wystroju znaleźć można pod adresem: http://www.bozecialo.net/index.php/bazylika.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Bożego Ciała w Krakowie