Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Św. Anny w Krakowie

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Anny w Krakowie

Kościół Św. Anny w Krakowie

Przy ulicy św. Anny w Krakowie znajduje się zabytkowa kolegiata Świętej Anny. Kościół ten podlega Uniwersytetowi Jagielońskiemu. Obecny kościół jest wykonany w stylu barokowym i zbudowany na planie krzyża łacińskiego, a szczyt wieńczy przepiękna kopuła. Wnętrza kościoła są bogato zdobione, malarstwem i rzeźbiarstwem utrzymanym w tematyce Apokalipsy św. Jana. Dlatego też obrazy przedstawiające wizerunki apostołów, są podpisane nazwami kamieni szlachetnych.

Historia

Kolegiata św. Anny jest jednym z najbardziej znanych zabytków historycznych Krakowa. Pierwsze wzmianki o kościele stojącym w tym miejscu pochodzą z 1363 roku. Początkowo w miejscu tym stał mały drewniany kościółek, w którym mieszkańcy okolicy spotykali się na wspólną modlitwę. Kościół ten spłonął około 1407 roku, na jego miejscu wybudowano kolejny kościół. Ten z kolei został zbudowany z cegły i miał styl gotycki. Jego fundatorem był Władysław Jagiełło. W 1534 roku obecny biskup nadał kościołowi miano kolegiaty. W 1689 roku budynek wyburzono, by na jego miejscu wybudować dużo bardziej okazały kościół, który zdolny byłby pomieścić wszystkich wiernych. Obecny kościół powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, konsekrował go biskup K. Łubieński. Ciekawostką jest, że kościół ten był bardzo lubiany przez Karola Wojtyłę, odwiedzał go bardzo często i odprawiał w nim msze, zarówno jako biskup, jak i w późniejszych latach jako papież.

Charakterystyka

Kościół posiada dwukondygnacyjną fasadę, która w wielu miejscach jest ozdobiona płaskorzeźbami. Zdobią ją także dwie okazałe wieże zakończone hełmami. Nawa ma kilka kaplic poświęconych różnym świętym. Kaplice znajduje też w transepcie. W prezbiterium mieści się główny ołtarz wraz z obrazem św. Anny Samotrzeciej, a po bokach obrazu znajdują się figury św. Wojciecha i św. Stanisława. Jednym z najważniejszych miejsc w kościele jest kaplica umiejscowiona pośrodku kościoła, w której znajduje się sarkofag św. Jana Kantego. Sarkofag otaczają rzeźby symbolizujące cztery wydziały Akademii Krakowskiej.

Więcej informacji można znaleźć na http://kolegiata-anna.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Anny w Krakowie