Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ratusz w Gdańsku

Noclegi w pobliżu ratusza w Gdańsku

Ratusz w Gdańsku

Gdańsk to niezwykle miasto. Duża jego cześć to historyczne zabudowy, choć większość turystów przybywa tu w celu wypoczynku nad morzem. Plaża i atrakcje stanowią znaczący atut, dzięki któremu wybieramy właśnie te okolice. To jednak historia miasta, jego zabytki i przeszłość stanowią najbardziej wartościowe elementy, tworzące obecny obraz Gdańska. Zwłaszcza centrum miasta jest jednym z najpiękniejszych zakątków, które warto zobaczyć.

Historyczna siedziba władz

Deptak utrzymany jest w oryginalnym charakterze, mimo iż duża jego cześć została zburzona w czasie II wojny światowej, a następnie odbudowana. Restauracja tej części miasta oparta była jednak o jego rekonstrukcje, to też dziś możemy podziwiać architekturę nawiązująca do XIV, XV i XVI wieku. Na rynku staromiejskim Gdańska znajduje się ratusz główny. To gotycka budowla, która zachowała swój oryginalny wygląd. Posiada ona elementy renesansowe, które dodają jej charakteru. Znajduje się na rogu ulicy Długiej i Długiego Targu. Sama budowla zajmuje znaczącą cześć rynku. Pierwsze wzmianki o ratuszu datowane są na XIV wiek i to właśnie w tym miejscu już od samego początku znajdowała się siedziba władz. W późniejszych latach budowla została wielokrotnie rozbudowana, po to aby uzyskać obecny wygląd. Rozwój miasta i wydarzenia również te tragiczne nie wpłynęły znacząco na sam ratusz, choć istotnym wydarzeniem był pożar z 1556 roku, który strawił dużą cześć budowli.

Wieża widokowa

Odbudowa skończyła się dopiero w 1560 roku i to właśnie wówczas wykonano majestatyczną wieże, która rok później zwieńczona została iglicą i pozłacanym posągiem ówczesnego króla Zygmunta II Augusta. Wewnątrz wieży zamontowano 14 dzwonów. Kolejny pożar wybuch 1945 i miał związek z II wojną światową. Ogień strawił znaczną cześć wieży, drewniane stropy, a mury zniszczone zostały przez wybuchy. Cześć budowli została wówczas rozebrana, a odbudowa przypadła już na czas bezpośrednio po II wojnie światowej. Wówczas zdecydowano się zorganizować w tym miejscu Muzeum Historii Miasta Gdańska. W 2000 roku wewnątrz wieży zamontowano 37 dzwonów.

W sezonie letnim wnętrze ratusza stanowi doskonale miejsce dla turystów. Miejsce samo w sobie jest ogromną atrakcją, a dzięki możliwości zwiedzania wieży z punktem widokowym, z którego rozpościera się wspaniała panorama miasta. Szukając dokładniejszych informacji na temat obecnego obiektu, pełniącego funkcje muzeum warto odwiedzić oficjalną stronę dostępną pod adresem www.mhmg.pl.

Polecane obiekty w pobliżu ratusza w Gdańsku