Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Twierdza Zamość

Noclegi w pobliżu Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość

Kompleks obronny wybudowany był na przełomie XVI i XVII wieku na polecenie Jana Zamojskiego. Fortyfikacje były często przebudowywane, najbardziej w pierwszej połowie XIX wieku. Warto wiedzieć, że twierdza w Zamościu była jedną z najpotężniejszych w Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim. Udało jej się przetrwać aż pięć oblężeń. Zlikwidowano ją w drugiej połowie XIX wieku.

Historia twierdzy i fortyfikacji

Fortyfikacje wraz z twierdzą były budowane w latach 1580-1618 z polecenia Zamojskiego i widać w nich wyraźną inspirację stylem włoskim. Kompozycja kompleksu jest zamknięta i dośrodkowa. Fortyfikacje składają się z wielu bram, z których odchodziły najważniejsze szlaki. Niegdyś twierdzę otaczała fosa. Warto wiedzieć, że bastion był na tamte czasy bardzo innowacyjny pod względem technicznym. Zbudowano ją z czerwonej cegły oraz piaskowca, który posłużył do dekoracji. W czasie powstania listopadowego bastion uległ Rosjanom jako ostatni punkt oporu. Po powstaniu styczniowym zamojska twierdza przestała pełnić funkcję bojową i przeznaczono ją wówczas na magazyny oraz więzienie. W 1866 roku została rozebrana.

Renowacja kompleksu

W 2009 roku rozpoczęto prace, które miały na celu rewitalizację twierdzy oraz fortyfikacji, a już wcześniej utworzono tu Muzeum Martyrologii. Podczas gruntownego remontu stworzono wały ziemne, na których powstała turystyczna trasa. Poza tym wyremontowano w bastionach kazamaty, a także wybudowano most prowadzący do Bramy Szczebrzeskiej. Oprócz tego podkreślono zarysy piątego i szóstego bastionu i dokonano rekonstrukcji wału fortecznego od Bramy Szczebrzeskiej do trzeciego bastionu. Przebudowano amfiteatr i przygotowano wiele ścieżek rowerowych i pieszych na terenie i wokół kompleksu, a trasy turystyczne zostały oświetlone. Co ciekawie, na terenie trzeciego bastionu powstało interesujące Muzeum Fortyfikacji i Broni, w którym podziwiać można różne eksponaty związane ze sztuką wojenną od szesnastego wieku do końca wojen światowych.

Zwiedzanie

Większość obiektów czynna jest w godzinach od 9:00 do 16:00 (w miesiącach letnich do 17:00). Ceny biletów: 25 zł - bilet normalny na 3 obiekty, 12 zł - bilet ulgowy na 3 obiekty. Więcej dokładnych informacji można znaleźć pod adresem http://twierdza.zamosc.pl/pl/

Polecane obiekty w pobliżu Twierdzy Zamość