Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Zamojskie w Zamościu

Noclegi w pobliżu Muzeum Zamojskiego w Zamościu

Muzeum Zamojskie w Zamościu

Muzeum Zamojskie jest najstarszym działającym muzeum na terenie Zamościa. Mieści się ono w zespole mieszczańskich kamienic w północnej pierzei Rynku Wielkiego. Właścicielami tych kamienic byli Ormianie, którzy osiedlili się w Zamościu w 1585 roku, kiedy to Jan Zamoyski dał im taki przywilej.

Historia

Pomysł powstania muzeum zrodził się już na początku lat dwudziestych XX wieku. Pomysłodawcą był znany lekarz, który działał także na polu społeczno – kulturalnym – Zbigniew Klukowski ze Szczebrzeszyna. Decyzją Sejmiku Powiatowego z dnia 17 września 1926 roku powstało Muzeum Ziemi Zamojskiej z siedzibą w były kościele franciszkanów. Ówczesne zbiory stanowiły przedmioty ze sztuki ludowej, rzemiosła, geologii, stare druki czy pamiątki historyczne. Niestety w 1933 roku muzeum zostało zlikwidowane przez ówczesne władze. Jednak już po trzech latach dzięki staraniom Zarządu Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego powstało Muzeum Krajoznawcze. Dzięki zaangażowaniu członków towarzystwa odzyskano rozproszone eksponaty i zdobyto nowe. Muzeum stało się liczącą się atrakcją turystyczną regionu. W 1938 roku muzeum otrzymało od miasta trzy pomieszczenia w ratuszu, jednak z powodu wydarzeń we wrześniu 1939 muzeum zostało zamknięte. Dzięki Władysławowi Kabatowi – pracownikowi magistratu – zostały one nienaruszone i przetrwały wojnę, a w 1941 roku trafiły do nowej siedziby muzeum w jednej z zabytkowych kamienic Rynku Wielkiego.

Dziedzictwo Zamościa

Zaraz po wojnie, z inicjatywy pasjonatów na czele z Kabatem powstało Miejskie Muzeum Ziemi Zamojskiej, którego bazą były ocalone zbiory. Do 1975 roku muzeum było podległe Muzeum Lubelskiemu. W wyniku zabiegów reorganizacyjnych przeprowadzonych w 1967 roku przeprowadzono prace renowacyjne i przygotowano wystawę na temat historii miasta i regionu. Po utworzeniu województwa zamojskiego ośrodek otrzymał rangę muzeum okręgowego. 12 października 1989 udostępniono do zwiedzania nową siedzibę. Po rewaloryzacji Muzeum Okręgowe otrzymało w posiadanie siedem odrestaurowanych kamienic z przeznaczeniem na ekspozycje, pracownie i magazyny. W 1999 roku muzeum zostało oddane pod zarząd miasta Zamość i przemianowane na Muzeum Zamojskie.

Godziny otwarcia i cennik

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 16:00.

  • Bilet normalny - 10 zł
  • Bilet ulgowy - 6 zł
  • Bilet zbiorowy (wycieczkowy) - 6 zł
  • Karta Dużej Rodziny: bilet normalny - 6 zł, ulgowy - 3 zł
  • Zwiedzanie z przewodnikiem (język polski) – 30 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Zamojskiego w Zamościu