Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Synagogi w Zamościu

Synagoga w Zamościu

Zamość zwany bywa, nie bez powodu, „perłą renesansu”. Miasto zaprojektowane przez włoskiego architekta, wyróżnia się przede wszystkim swym układem urbanistycznym, ale także architektura poszczególnych budynków zachwyca i przyciąga każdego roku tłumy turystów z Polski i zagranicy. Wśród chętnie odwiedzanych budynków jest m. in. synagoga na Starym Mieście, będąca jednym z najlepiej zachowanych obiektów renesansowych tego typu w kraju.

Lokalizacja

Zamojska synagoga znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Ludwika Zamenhofa oraz Bazyliańskiej, na północny wschód od płyty rynku. Na końcu ulicy Bazyliańskiej, przy wylocie Waleriana Łukasińskiego, funkcjonuje spory parking, gdzie można zostawić samochód na czas zwiedzania.

Powstanie żydowskiej świątyni

Obecna synagoga w Zamościu powstała w początkach XVII stulecia, na miejscu wcześniejszej, drewnianej konstrukcji. W kolejnych latach powstały, od północy oraz południa, dwie dodatkowe kruchty przeznaczone dla kobiet. Poważne zniszczenia przyniosła II wojna światowa, gdy Niemcy zdewastowali całe wnętrze i urządzili w niej zakłady stolarskie. Pod koniec lat 40. przeprowadzono pierwsze prace remontowe. Swoje miejsce pod koniec lat 50 znalazła tu miejska biblioteka. W latach 1967-72 budowla przeszła kolejny remont, podczas którego odbudowano także fragment zniszczony wcześniej przez Niemców. W 2005 roku biblioteka przeniosła się do nowej siedziby, a w 2009 otwarto Centrum „Synagoga”, na które składa się m. in. Multimedialne Muzeum Żydów Zamościa.

Architektura

Pierwotna konstrukcja miała plan kwadratu, co było charakterystyczne dla późnorenesansowych budowli w Polsce. Następnie powstały babińce, przez co całość przyjęła kształt prostokąta. Główna sala modlitewna położona jest poniżej poziomu ulicy, a prowadzi do niej kamienny portal. We wnętrzach można oglądać odrestaurowane zdobienia, m. in. Drzewo Życia oraz malowidła i rozety. Zdobione są także sklepienia, które przypominają sklepienia z zamojskiej katedry. Zrekonstruowano również duże żyrandole.

Centrum „Synagoga”

Obecnie w budynku działa Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic, gdzie oprócz stałej wystawy, organizowane są konferencje naukowe, wykłady oraz koncerty. Część pomieszczeń przeznaczono na potrzeby zamojskich organizacji pozarządowych.

Godziny zwiedzania

  • marzec – październik: wt.-niedz., godz. 10:00-18:00
  • listopad – luty: wt.-niedz., godz. 10:00-14:00

Ceny biletów - zwiedzanie po wykupieniu „cegiełki” w cenie 7 zł, 20 zł, 50 zł lub 100 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem http://fodz.pl/ZAMOSC/?d=1&l=pl

Polecane obiekty w pobliżu Synagogi w Zamościu