Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Apteki Rektorskiej w Zamościu

Apteka Rektorska w Zamościu

Najstarsza apteka w Zamościu i jednocześnie na całej Lubelszczyźnie ma za sobą długą i niezwykle burzliwą historię. Istnieje w tym miejscu nieprzerwanie od 1609 roku, co czyni są tym samym najdłużej istniejącą w Polsce apteką, która znajduje się w tej samej lokalizacji od początków swojego istnienia. Apteka Rektorska była wielokrotnie remontowana i przebudowywana, ale jej główna funkcja od ponad czterech wieków pozostaje bez zmian.

Stworzenie apteki

Powstanie budynku aptecznego było naturalnym następstwem działania w Zamościu Akademii Zamojskiej. Pierwszy właściciel – Szymon Piechowicz – był jednym z jej pierwszych absolwentów, zaś po ukończeniu studiów w Krakowie i we Włoszech powrócił do miasta i w 1609 roku w odkupionej narożnej kamienicy urządził miejską aptekę. Wraz ze wzrostem swojej pozycji społecznej – był również radcą miejskim i rektorem Akademii Zamojskiej – rozbudowywał również samą kamienicę i aptekę, z drewnianego budynku zamieniając go w okazały i murowany obiekt, który przetrwał do dzisiaj.

Apteka Rektorska utrzymywała się w rękach potomków Piechowicza przez prawie sto lat, przechodząc następnie w prywatne ręce, ale zachowując swoją apteczną funkcję. Jednocześnie pod koniec XVIII wieku przeszła jeden z głównych remontów i przebudowań, zyskując aż dwa dodatkowe piętra i stając się jednym z najwyższych budynków zlokalizowanych przy zamojskim Wielkim Rynku. Mimo że Apteka Rektorska miała w swoich dziejach kilka okresów trudności w funkcjonowaniu, między innymi z racji braku wykwalifikowanego personelu, to udało się utrzymać jej działalność w nieprzerwanym ciągu. Również w latach I i II wojny światowej w jej pomieszczeniach mieściły się apteki.

Współcześnie

W czasach współczesnych Apteka Rektorska zyskała nowy wygląd zewnętrzny – dodano klasyczne podcienie oraz wewnętrzny – dokonując jej gruntownej modernizacji. Zachowany został pierwotny architektoniczny układ pomieszczeń wraz z oryginalnym portalem wejściowym i alkierzem, natomiast przebudowie uległy zaplecze, izba ziołowa i górne piętra budynku przeznaczone do celów mieszkalnych. Placówka nie jest przeznaczona do turystycznego zwiedzania, a jej wnętrza dostępne są jedynie dla klientów. Nie zmienia to jedna faktu, że wchodząc do Apteki Rektorskiej można od środka podziwiać jej wygląd, znacznie zbliżony do tego, jaki funkcjonował w XVII i XVIII stuleciu.

Polecane obiekty w pobliżu Apteki Rektorskiej w Zamościu