Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kamienic Ormiańskich w Zamościu

Kamienice Ormiańskie w Zamościu

Zamojskie zabytki przypominają o bogatej historii całego miasta, którą tworzyły różne grupy etniczne oraz zawodowe. Jednymi z ciekawszych obiektów jest pięć Kamienic Ormiańskich, położonych w północno-wschodniej części rynku, które wyróżniają się kolorowymi i bogato zdobionymi elewacjami.

Historia

W XVII wieku Jan Zamojski – założyciel miasta – przyznał część aglomeracji Ormianom, którzy byli w tamtym czasie cenionymi handlarzami. Wybudowali oni pięć kamienic z podcieniami w północnej pierzei rynku. W kolejnych latach obiekty przechodziły z rąk do rąk, a przed II wojną światową należały głównie do Żydów. Gdy po wojnie zabrakło właścicieli, obiektami zajęło się państwo, które później zorganizowało tu przestrzenie wystawowe dla Muzeum Zamojskiego.

Piękna wizytówka Zamościa

Wszystkie kamienice są bardzo bogato zdobione – najbardziej wschodnia – kamienica Pod Madonną, posiadająca na fasadzie płaskorzeźbę Madonny z Dzieciątkiem depczącą smoka. Oprócz tego uwagę przykuwają bogate zdobienia okien oraz inne, mniejsze elementy upiększające fasadę. Obecnie w budynku swoją siedzibę ma Liceum Plastyczne.

Budynki Muzeum Zamojskiego

W czterech kolejnych kamienicach: Pod Małżeństwem, Pod Aniołem, Rudomiczowskiej oraz – położonej najbliżej ratusza – Wilczkowskiej, swoją siedzibę ma obecnie zamojskie muzeum poświęcone historii regionu. Wybudowane przez Ormian budynki wyróżniają się spośród znajdujących się na rynku kamienic bardzo intensywnym kolorem elewacji. Podobnie jak Kamienica Pod Madonną, są też bogato zdobione. Wśród motywów znajdują się zwierzęta, kwiaty i owoce, ale także wizerunki świętych oraz Chrystusa. Wszystkim kamienicom w latach 70. ubiegłego wieku przywrócono attyki, które zostały uszkodzone podczas II wojny światowej.

Zbiory muzeum

Główna ekspozycja w muzeum przedstawia losy miasta od czasów założenia w 1580 roku do wybuchu II wojny światowej. Część udostępnionych zbiorów poświęcona jest także Zamojszczyźnie w czasach wcześniejszych. Muzeum zebrało również pokaźną kolekcję przedmiotów powiązanych ogólnie z ludową sztuką na tych terenach. Co roku organizowane są różne czasowe wystawy poświęcone historii lub sztuce. W kasach biletowych można zakupić wiele ciekawych publikacji historycznych oraz archeologicznych.

Zwiedzanie

Muzeum można odwiedzać od wtorku do niedzieli w następujących godzinach

  • maj – wrzesień: 9:00-17:00
  • październik – kwiecień: 9:00-16:00

Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł. Więcej dokładniejszych informacji można poczytać na stronie http://muzeum-zamojskie.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kamienic Ormiańskich w Zamościu