Zamość

Zamość

Położenie

Zamość jest miastem powiatowym, które znajduje się w południowym rejonie województwa lubelskiego. W Zamościu oprócz siedziby władz powiatowych znajduje się także siedziba gminy. Warto wiedzieć, że to słynny ośrodek kulturalny, edukacyjny oraz turystyczny całej Zamojszczyzną. Zamość często zwany jest "perłą renesansu", a wszystko dzięki imponującemu zespołowi Starego Miasta, który na początku lat 90 – tych został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pod względem fizycznogeograficznym Zamość należy do Padołu Zamojskiego, a ogólniej do Wyżyny Lubelskiej. W pobliżu miasta znajdują się wyższe tereny, przede wszystkim Działy Grabowieckie oraz Roztocze. Przez Zamość przepływa urokliwa rzeka Łabuńka, która jest dopływem Wieprza. Tutaj też wpada do niej Topornica. Na terenie miasta znajduje się sporo pomników przyrody, a także obszar objęty programem Natura 2000 - Dolina Górnej Łabuńki. Tuż obok Zamościa utworzono rezerwaty "Hubale" oraz "Wieprzec", a w pobliżu mieści się także Roztoczański Park Narodowy, który słynie przede wszystkim z koników polskich, żółwi błotnych oraz wielu rzadkich gatunków flory i fauny.

Historia

Zamość otrzymał prawa miejskie w drugiej połowie XVI wieku, a konkretnie w 1580 roku. Odbyło się to na podstawie lokacyjnego przywileju, który wystawił hetman wielki koronny Jan Zamoyski. Kilka lat później miasto ustanowiono stolicą Ordynacji Zamojskiej. Za czas rozkwitu Zamościa uważa się XVII wiek, wtedy oprócz Polaków do miasta przybywali również przedstawiciele innych krajów. Niestety Zamość musiał odpierać częste najazdy obcych wojsk, przede wszystkim Kozaków, którzy na czele z Bohdanem Chmielnickim w 1648 roku napadli na tereny polskie. Miasta nie oszczędziły także wojska szwedzkie w czasie potopu z 1656 roku. Jednak zarówno jednym, jak i drugim nie udało się zdobyć miasta. Zamość zajęły obce wojska dopiero w trakcie wielkiej wojny północnej.

Ważną częścią historii miasta jest działalność Akademii Zamojskiej, otwartej pod koniec XVI wieku. W połowie XVIII stulecia objęły ją liczne reformy, a w 1784 roku została zamknięta. W 1809 roku Zamość wszedł w obszar Księstwa Warszawskiego, natomiast po wiedeńskim kongresie włączono go do Królestwa Polskiego, którym tak naprawdę rządziła Rosja. Na początku lat dwudziestych XIX wieku miasto zostało przebudowane i zmodernizowane. Niestety przyczyniło się to do utraty dawnego charakteru miasta, a twierdza zamojska straciła swój historyczny wygląd. Twierdza Zamość zasłynęła jednak podczas powstania listopadowego, ponieważ skapitulowała jako ostatnia. W 1866 roku zlikwidowano ją i uważa się, że właśnie od wtedy miasto zaczęło rozwijać się przestrzennie.

Podczas I wojny światowej Zamość włączono do sieci kolejowej, co przyczyniło się do zwiększenia popularności tego miasta. Pod koniec I wojny światowej miała tu miejsce komunistyczna rewolta, a w 1920 roku Zamość został okrążony przez sowietów, jednak udało się odeprzeć ten atak. Podczas dwudziestolecia międzywojennego miasto ponownie zaczęło się rozwijać i rozrastać. Powstało tu wiele instytucji kulturalnych i oświatowych. W 1922 roku Zamość został odwiedzony przez Józefa Piłsudskiego, a wszystko za sprawą stacjonującego tu 9 Pułku Piechoty Legionów. Na początku II wojny światowej do Zamościa wkroczyli Niemcy oraz Rosjanie. Na Rotundzie powstał obóz zagłady i szacuje się, że zginęło tu prawie 10 tysięcy osób. Zamość był również świadkiem akcji wysiedleńczych, walk partyzanckich i zwycięstwa wojsk radzieckich. Po wojnie znów nastąpił rozkwit miasta i przez ponad dwadzieścia lat funkcjonowało ono jako stolica województwa.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Jednym z najpopularniejszych zabytków w Zamościu jest słynny Pałac Zamojskich, który stanowił rezydencję Jana Zamojskiego oraz jego rodziny. Jest to jedna z pierwszych budowli w mieście. Pałac został zaprojektowany przez Bernarda Moranda. Dawniej otoczony był przez mury, które izolowały go od miasta. Co ciekawe, budowla przeszła wiele renowacji i była kilkukrotnie przebudowywana, w związku z czym wygląda już zupełnie inaczej. Aktualnie stanowi siedzibę sądu. Przed pałacem postawiono pomnik Jana Zamojskiego.

Podczas spaceru po Zamościu warto zwrócić uwagę na manierystyczno – barokowy ratusz, który również jest jednym z najważniejszych budynków w mieście. Wybudowano go w XVI wieku, a w XVIII stuleciu został przebudowany do formy obecnej. Ratusz słynie przede wszystkim z ponad 50 – metrowej wieży z zegarem, a także bardzo szerokich schodów. W miesiącach letnich codziennie w południe odgrywany jest hejnał miasta. Aktualnie w ratuszu swoją siedzibę ma Urząd Miasta Zamość, Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Straż Miejska i Galeria Fotografii.

Kolejnym ważnym zabytkiem jest przepiękna katedra, a właściwie kościół Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła. Świątynię wybudowano pod koniec XVI wieku i miała ona być podziękowaniem za liczne sukcesy Zamojskiego. Oprócz tego planowano tu mauzoleum całego rodu. Świątynia została również otoczona murem, w którym znajdowała się także dzwonnica. Z dzwonnicy można obecnie spoglądać na przepiękną panoramę miasta. Kościół stał się katedrą pod koniec ubiegłego wieku. Warto także wiedzieć, że znajduje się tu bardzo dużo dzieł sztuki, m. in. ikona Matki Boskiej Hetmańskiej, która słynie z wielu łask. Z kolei w kaplicy Zamojskich znajdują się szczątki hetmana, a pod ziemią mieszczą się krypty Zamojskich, które można zwiedzać. Obok katedry powstało interesujące Muzeum Sakralne, w którym można zobaczyć między innymi relikwie świętego Tomasza Apostoła. Interesującym miejscem jest również Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, które składa się z Prochowni, Arsenału i Pawilonu pod Kurtyną.

Noclegi

Będąc w Zamościu, nie trzeba martwić się o nocleg, bowiem nie brakuje tu licznych pensjonatów, hotelów, hostelów i kwater prywatnych. Funkcjonuje tu również sporo restauracji, barów mlecznych i innych obiektów gastronomicznych przeznaczonych dla turystów. Przebywając w Zamościu warto spróbować regionalnych dań w których dominują akcenty kresowe, białoruskie oraz rosyjskie. Poza kuchnią polską, znajdują się także restauracje włoskie serwujące pyszną pizzę.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Zamościu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
1 ℃
min. -1 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
jutro
6 ℃
min. 1 ℃
maks. 8 ℃
opady 4.71 mm
śnieg z deszczem
pojutrze
7 ℃
min. 6 ℃
maks. 8 ℃
opady 3.55 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-12-18
7 ℃
min. 4 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.