Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Katedra Wawelska w Krakowie

Noclegi w pobliżu Katedry Wawelskiej w Krakowie

Katedra Wawelska w Krakowie

Wawel jest bez wątpienia jednym z najważniejszych symboli Krakowa i całego kraju. Odwiedzane jest także przez wielu naszych rodaków, którzy chcą zobaczyć tutejsze piękne zbiory muzealne czy po prostu odwiedzić to miejsce, tak ważne dla całego narodu. Jednym z najważniejszych obiektów na całym wzgórzu jest Katedra Wawelska, czyli bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Katedra znajduje się w północnej części wzgórza i jest pierwszym obiektem, który napotkamy, jeśli wejdziemy przez bramę od strony ulicy Kanonicznej. Naprzeciw bazyliki znajduje się Muzeum Katedralne.

Historia

Na wzgórzu wawelskim istniały wcześniej dwie katedry romańskie. Pierwsza powstała w okolicach roku 1000 i zjazdu gnieźnieńskiego. Druga sto lat później, za czasów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Spłonęła ona w 1305 roku. Po koronacji Władysława Łokietka zaczęto wznoszenie nowej, gotyckiej katedry. Kolejne wieki to czas licznych przebudowań oraz zbierania cennych dzieł sztuki. Świątynia została zrabowana w czasie potopu szwedzkiego oraz w czasie III wojny północnej. Kościół ponownie ucierpiał w czasie II wojny światowej. Wtedy również zostały stąd zabrane liczne zabytki i dzieła sztuki.

Architektura

Zewnętrzny wygląd bazyliki jest dosyć nietypowy. Zbudowana jest z białego kamienia oraz cegły, a całą świątynię otaczają liczne kaplice. Dodatkowo wybudowane zostały trzy wieże, każda innej wysokości: Wieża Zygmuntowska, gdzie znajduje się słynny dzwon, Wieża Wikaryjska oraz Wieża Zegarowa. Całość od dziedzińca zamkowego oddziela mur, w którym znajdują się barokowe bramy. Fasada świątyni zachowała częściowo swój pierwotny charakter. Wieża zegarowa zakończona jest hełmem barokowym. Wewnątrz główna nawa otoczona jest przez ciąg kaplic. Od strony miasta przylega także do świątyni skarbiec katedralny.

Zwiedzanie

Wnętrze bazyliki jest bardzo pięknie i misternie zdobione. Oprócz bogato zdobionych, historycznych kaplic znajdują się tu również krypty, gdzie pochowani są wybitni Polacy m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, kardynałowie, królowie, Tadeusz Kościuszko czy generał Władysław Sikorski.

Zwiedzanie

Katedrę oraz Muzeum Katedralne zwiedzać można od godziny 9:00 do 17:00 (16:00 poza sezonem) od poniedziałku do soboty. W niedzielę muzeum jest nieczynne, katedra otwarta od 12:30 do 17:00 (16:00). Wstęp do katedry jest bezpłatny. Obowiązują jedynie bilety wstępu do Grobów Królewskich, Dzwonu Zygmunta oraz Muzeum Katedralnego. Cena biletu normalnego 12 zł, ulgowego 7 zł.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie http://www.katedra-wawelska.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Katedry Wawelskiej w Krakowie