Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Rynku Podgórskiego w Krakowie

Rynek Podgórski w Krakowie

Rynek Podgórski jest głównym placem Podgórza, czyli jednej z osiemnastu dzielnic Krakowa. Jego powstanie jest nierozerwalnie związane z istnieniem Wolnego, Królewskiego Miasta Podgórze. To ciekawe miejsce, w którym panuje niezwykła atmosfera, dlatego warto się tam wybrać odwiedzając dawną stolicę.

Historia

Wolne Królewskie Miasto Podgórze pojawiło się na kartach historii 23 lutego 1784 r. Wtedy to Podgórze, dekretem cesarza Józefa II, stało się miastem. Jego prężny rozwój zdeterminował powstanie rynku w centrum miasta. Wytyczono go pod koniec XVIII w. u podnóża Wzgórza Lasoty. Nie bez powodu wybrano tą lokalizację – tutaj miało miejsce ważne w średniowieczu skrzyżowanie ulic prowadzących do Krakowa, Wieliczki i Kalwarii Zebrzydowskiej. Plan miasta z 1798 r. uwzględniał już obecność trapezowego rynku i aktualnej siatki ulic.

Kościół parafialny św. Józefa wybudowano w 1832 roku, jednak z powodu wadliwej konstrukcji musiał on zostać rozebrany. Następny budynek kościoła powstawał w latach 1905-1909. Nawiązuje do francuskiej i niderlandzkiej sztuki sakralnej, o czym świadczyć mogą płaskorzeźby polskich świętych na fasadach.

Ratusz w Podgórzu wybudowano w latach 1844-1854. Po dziś dzień ozdobiony jest herbem miasta na froncie, a w jego wnętrzach zachowało się wiele oryginalnych elementów wyposażenia. Gdy Podgórze przestało być miastem, rynek przebudowano. Przez długie lata kwitł na nim handel. Zakończył się to w 1917 r., kiedy wybudowano pętlę tramwajową wokół placu.

Symbol dawnego miasta

Prace w rynku spowodowały zmianę jego kształtu na trójkątny, ale dzisiejsza zabudowa nie odbiega znacząco od swojego pierwowzoru. Podczas licznych prac konserwatorskich większość domów otrzymała klasycystyczne fasady. Rynek w dzielnicy Podgórze zachwyca swoją architekturą. Jedną z ważniejszych budowli jest wspomniany wcześniej kościół parafialny św. Józefa. Neogotycka świątynia wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Będąc tutaj warto zwrócić uwagę na pozostałości dawnych zajazdów. Jednym z nich jest XVIII-wieczny Dom Pod Jeleniami zbudowany w stylu późnego rokoko. Niegdyś był dworkiem-zajazdem przy granicy krakowsko-austriackiej, w okresie międzywojennym dobudowano jego drugą kondygnację. Nazwę swoją wziął od płaskorzeźby mieszczącej się na fasadzie budynku – dwóch jeleni z jedną, wspólną głową. Na Rynku Podgórskim mieści się też Dworek Pod Czarnym Orłem, który w 1829 r. odwiedził Fryderyk Chopin oraz Dworek Pod Białym Orłem. Był on pierwszym ratuszem Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza.

Czy wiesz, że...?

W każdą sobotę w czasie trwania wakacji można zwiedzić z przewodnikiem zabytkowy kościółek św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty. Atrakcja jest bezpłatna i dostępna w godzinach 11:00-14:00.

Polecane obiekty w pobliżu Rynku Podgórskiego w Krakowie