Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu szlaków turystycznych w Świętej Katarzynie

Szlaki turystyczne ze Świetej Katarzyny

Święta Katarzyna to niewielka, ale za to doskonale znana turystom miejscowość, często uznawana za bramę do Gór Świętokrzyskich. Słynie ze znajdującego się tu kościoła pod tym samym wyznaniem i należącego do niego klasztoru bernardynek. Główną atrakcją jest Łysica, do której dojść można właśnie przez Świętą Katarzynę. Jednak to nie wszystkie szlaki, które biegną przez tę górską wieś.

Szlak na Łysicę

W Świętej Górze rozpoczyna się szlak na Łysicę – liczący 612 metrów najwyższy szczyt znajdujący się w Górach Świętokrzyskich. Szczyt ma dwa wierzchołki, niższy liczy 608 metrów. Widok z góry jest znacznie ograniczony przez gęste zalesienie – niewielki taras widokowy pozwala zerknąć jedynie na fragment krajobrazu skupionego na Górze Miejskiej. Trasa wiedzie czerwonym Głównym Świętokrzyskim Szlakiem Turystycznym i liczy niespełna 2,5 kilometra. Jego przejście zajmuje około godzinę, na szczycie czeka zaś pamiątkowy krzyż.

Główny Świętokrzyski Szlak Turystyczny

Najdłuższym i najpopularniejszym szlakiem biegnącym przez Świętą Katarzynę jest wspomniany wcześniej Główny Świętokrzyski Szlak Turystyczny imienia Edmunda Massalskiego. Szlak zaczyna się w Gołoszycach i biegnie przez 105 kilometrów aż do wsi Kuźniaki. Po drodze prócz Świętej Katarzyny mija również górę Szczytniak, górę i przełęcz Jeleniowską, Przełęcz św. Mikołaja, Święty Krzyż (wraz z sanktuarium), a następnie wiedzie przez Białą Górę, Górę Grodową i Baranią Górę. Święta Katarzyna znajduje się mniej więcej w połowie szlaku, dlatego stanowi dla turytów miejsce odpoczynku lub bezpośredniego startu do innych punktów docelowych. Wbrew pozorom często uczęszczają tędy turyści wybierający się na Święty Krzyż, mimo że odległość ze Świętej Katarzyny i Łysicy wynosi odpowiednio 16 oraz 13,5 kilometra. Trasa jest jednak stosunkowo prosta, bardzo malownicza i łatwa do przejścia, co kusi wielu wędrowców.

Szlak na Nową Słupię

Nieco mniej popularny, ze względu na swoją długość, jest szlak wiodący na Nową Słupię. 18 kilometrowy odcinek wiedzie przez Łysicę, Przełęcz św. Mikołaja, Kakonin i Święty Krzyż. Przejście zajmuje około 4,5 godziny, ale jest bardzo urozmaicone sporą ilością zejść i podejść, które gwarantują, że w czasie wędrówki nie można się nudzić. Po drodze można zobaczyć kilka ciekawych atrakcji – pomniki przyrody i historyczne.

Polecane obiekty w pobliżu szlaków turystycznych w Świętej Katarzynie