Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świetej Katarzynie

Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

Działające od 2005 roku Muzeum Minerałów i Skamieniałości powstało jako prywatna inicjatywa jego właścicieli. Postanowili oni udostępnić swoje bogate zbiory, skrupulatnie zbierane przez ponad 20 lat, oferując ponadto zwiedzającym ciekawe prelekcje, warsztaty edukacyjne oraz pokazy złotnictwa. Muzeum w Świętej Katarzynie jest doskonałym dowodem na to, że temat minerałów i skamieniałości wcale nie musi być taki nudny.

Kilka słów o muzeum

Cała ekspozycja muzeum opiera się na prywatnych zbiorach właścicieli, które zawierają między innymi rzadko spotykane odmiany minerałów oraz skamieniałości. W ekspozycji nie zabraknie więc berylów, korundów, granatów, kryształów górskich, benitoitów, aragonitów, kalcytów oraz całego szeregu waryscytów, neptunitów, malachitów i gagatu. Wśród skamieniałości zebranych w muzeum na uwagę zasługują natomiast amonity, trylobity oraz łodziki, które można oglądać za specjalnymi szklanymi gablotami. Chlubą i największą ozdobą muzeum w Świętej Katarzynie jest znajdująca się tu kolekcja krzemienia pasiastego. To minerał, z którego słynie cała okolica Gór Świętokrzyskich i który jest szeroko wykorzystywany w regionalnym zdobnictwie biżuterii.

Pracownia złotnicza

Oprócz ekspozycji stałej, gdzie podziwiać można kamienie i skamieliny, w muzeum działa również ekspozycja prezentująca wygląd oraz działanie szlifierni kamieni, natomiast od kilku lat turystom udostępniane jest też wnętrze pracowni złotniczej. Placówka prezentuje kamienie i minerały najczęściej w ich maksymalnie naturalnych formach (nieoszlifowane), ale dla kontrastu większość z nich przedstawiona jest też już po jubilerskich przeróbkach, a niektóre nawet jako niewielkie rzeźby.

Godziny otwarcia i cennik

Muzeum oferuje darmowe oprowadzanie po wystawach i ekspozycjach dla grup zorganizowanych (w cenie biletów wejściowych). W przypadku turystów indywidualnych jest to również możliwe, ale należy o taką usługę poprosić podczas kupowania biletów. Ceny biletów wynoszą 10 zł normalny, 8 zł ulgowy dla studentów i seniorów i 7 zł ulgowy dla młodzieży szkolnej. Na specjalne zniżki mogą liczyć rodziny – koszt biletów jest różny w zależności od liczby wprowadzanych dzieci (od 26 zł za 2+1 do 41 zł za 2+6). Muzeum działa od 15 kwietnia do 15 października od 9:00-19:00. Poza okresem turystycznym jest otwierane po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu. Więcej aktualnych danych znajduje się na: http://www.swkatarzyna-muzeum.pl

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świetej Katarzynie