Święta Katarzyna

Położona w województwie świętokrzyskim, przy granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego, miejscowość Święta Katarzyna słynie przede wszystkim ze znajdującego się tutaj klasztoru bernardynów i wyjątkowo atrakcyjnie ukształtowanych terenów, na które prowadzą szlaki turystyczne. Można nimi dojść m. in. do Bodzentyna, na Łysicę oraz Święty Krzyż.

Historia

Legendy i podania ludowe mówią o umiejscowieniu w Świętej Katarzynie pogańskiej świątyni. W średniowieczu natomiast osada miała być miejscem, w którym przebywali pustelnicy. W 1399 roku podobno osiadł tutaj rycerz Wacławek, fundator kościoła pod wezwaniem Świętej Katarzyny. Rozwój miejscowości nastąpił już w XIV wieku, kiedy tutejsze ziemie stały się własnością biskupów krakowskich. Jeden z nich, Jan Rzeszowski, doprowadził do osadzenia przy tutejszym kościele klasztoru bernardynów, wraz z oddzielnym domem dla emerytów. W późniejszych czasach pieczę nad domem i kościołem przejęli w pełni bernardyni. Swoje miejsce oddali w 1817 roku z kolei siostrom zakonnym z klasztoru bernardynek, których klasztor został zniszczony w pożarze.

Stosunkowo wcześnie, bo już u progu XX wieku, w 1910 roku założono w Świętej Katarzynie schronisko turystyczne. Powstało z inicjatywy Aleksandra Janowskiego – polskiego podróżnika i pioniera krajoznawstwa, jednego z współzałożycieli Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Tragiczny był w dziejach miejscowości okres II wojny światowej, kiedy stacjonował tu oddział niemieckich żandarmów pod dowództwem Alberta Szustera, odpowiadającego za liczne egzekucje i mordy dokonane na mieszkańcach tej okolicy. Zostali oni pochowani w zbiorowych modlitwach, które do dzisiaj można znaleźć na skraju lasu.

Zabytki

Do najważniejszych budynków miejscowości należy klasztor bernardynów – wybudowany w XV wieku. Niestety, liczne przebudowy klasztoru dokonane w ciągu wieków jego istnienia oraz pożar, któremu budynek uległ w XIX wieku spowodowały, że obecny kształt ma niewiele wspólnego z jego pierwotnym kształtem. Dlatego najbardziej godną uwagi jego częścią jest utrzymany w stylu renesansowym wirydarz otoczony krużgankami z 1633 roku. Niewiele także zachowało się z oryginalnego wyposażenia kościoła świętej Katarzyny, znajdującej się przy klasztorze. Budynek także zniszczył pożar w XIX wieku. Do najcenniejszych elementów wyposażenia należy obraz Madonny z XVI wieku.

Innym zabytkiem miejscowości jest urokliwa, drewniana kapliczka świętego Franciszka, umiejscowiona przy szlaku prowadzącym na górę Łysicę. Słynie ona ze źródełka tryskającego tuż obok. Woda z niego, według legendy ludowej, miała leczyć choroby oczu. Ciekawym obiektem z dawnych lat jest kaplica cmentarna z początku XIX wieku. Nosi ona imię Stefana Żeromskiego, bowiem na jej tynku pisarz oraz jego kolega Janek Stróżecki, wyryli swoje podpisy.

Dla wielbicieli geologii ciekawostką Świętej Katarzyny może być mieszczące się tutaj Muzeum Minerałów i Skamieniałości, powstałe z prywatnej inicjatywy jego właścicieli – Ewy i Dariusza Siemiońskich. Od 20 lat gromadzą oni zbiory minerałów i skamielin z całego świata, które w 2005 roku postanowili udostępnić zwiedzającym w budynku po starej piekarni. Można więc tutaj zobaczyć piękne okazy takich skał jak: waryscyty, kalcyty, aragonity, malachity, korundy, beryle, spinele, tumaliny i krzemień pasiasty, któremu poświęcono osobną ekspozycję. W muzeum można też zobaczyć pracownię złotniczą, szlifiernię kamieni oraz kupić wyroby jubilerskie w mieszczącym się tutaj sklepie.

U podnóża Łysicy

To właśnie Łysica oraz inne wzniesienia Gór Świętokrzyskich przyciągają tutaj wielbicieli pieszej turystyki górskiej. Święta Katarzyna położona jest u podnóży tej góry, na którą prowadzi czerwony szlak im. Edmunda Massalskiego – Główny Szlak Świętokrzyski i wiodący dalej na Święty Krzyż nazywany też Łysą Górą lub Łyścem. To symbol okolicznych terenów, słynny z klasztoru umiejscowionego na niższym wierzchołku Łyśca. Opactwo benedyktyńskie wybudowano tutaj w XI wieku w celu całkowitego przepędzenia mieszkających tutaj według legend pogańskich bogów. Charakterystyczna budowla będąca dzisiaj Klasztorem Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Świętego Krzyża dziś jest widoczna z odległych zakątków Gór Świętokrzyskich, będąc ich swoistą wizytówką architektoniczną. Rozciągają się stąd przepiękne widoki na okolicę, dlatego pod klasztorem powstały liczne platformy widokowe dla turystów.

Turyści mogą także zwiedzać okolicę wyznaczonymi szlakami: niebieskim im. E. Wołoszyna prowadzącym z Wąchocka do Cedzyny lub rowerowym, oznaczonym kolorem czerwonym, wiodącym z Cedzyny do Nowej Słupi.

Noclegi

Dla wszystkich wielbicieli pieszych wędrówek po Górach Świętokrzyskich, w Świętej Katarzynie można znaleźć miejsca noclegowe w funkcjonujących tutaj gospodarstwach agroturystycznych, które na stałe wpisały się w krajobraz województwa świętokrzyskiego stawiając na rozwój walorów turystycznych tego regionu. Część z pensjonatów w okolicy oferuje nawet pobyt w miejscach wyposażonych w gabinety spa i strefę wellness, pozwalając w pełni odpocząć od codziennych stresów i zadbać nie tylko o ducha, ale też ciało. Nie brakuje tu również pokoi i kwater prywatnych oraz domków letniskowych.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Świętej Katarzynie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
13 ℃
min. 2 ℃
maks. 14 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
15 ℃
min. 4 ℃
maks. 17 ℃
opady 0.87 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
19 ℃
min. 7 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
pochmurnie
2024-04-29
21 ℃
min. 10 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!