Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Świętej Katarzynie

Kościół Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Świętej Katarzynie

Jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Górach Świętokrzyskich jest Święta Katarzyna. Słynie nie tylko z tego, że zaczynają się tu lub przechodzą przez nią szlaki piesze i rowerowe, ale przede wszystkim ze znajdującego się na jej terenie kościoła św. Katarzyny wraz z klasztorem bernardynek.

Kościół i klasztor

Historia powstania pierwszego kościoła w Świętej Katarzynie sięga roku 1399, a więc końcówki XIV stulecia, gdy zbudowano niewielką świątynię na użytek miejscowej szlachty. Z biegiem czasu drewniany kościół został znacznie rozbudowany, z górskiego niewielkiego budynku sakralnego stał się niespełna sto lat później wielkim murowanym kościołem. W 1478 roku obok sprowadzili się pierwsi mnisi – bernardyni – którzy około dziesięciu lat później otrzymali kościół do własnego użytku i to właśnie oni rozpoczęli jego stopniową rozbudowę wraz z przylegającym do budynku kościelnego klasztorem.

Bernardyni przebywali w Świętej Katarzynie prawie 350 lat, dopiero w roku 1817 odstąpili miejsce siostrom zakonnym – bernardynkom, które opiekują się kościołem do dzisiaj. W połowie XIX wieku kościół dotknął pożar, zniszczone zostało praktycznie całe jego wnętrze, a jedynym uratowanym, cennym zabytkiem był pochodzący z XVI wieku obraz Matki Bożej. I chociaż to obraz stanowi jedną z najważniejszych religijnych i turystycznych atrakcji, to w centrum kościoła i klasztoru bernardynek cały czas jest drewniana figurka św. Katarzyny. Kościół zachwyca głównie malowniczym, bardzo zróżnicowanym wejściem, które opiera się na szeregu niewielkich krużganków.

Zwiedzanie kompleksu klasztornego

Dla turystów dostępny jest wyłącznie kościół, można go zwiedzać przez cały rok z zewnątrz, w wewnątrz natomiast wstęp możliwy jest od poniedziałku do soboty (z wyłączeniem godzin, gdy odbywają się msze i nabożeństwa). W niedziele zwiedzanie jest możliwe jedynie za wcześniejszą zgodą i kierowane głównie do grup zorganizowanych, które muszą odpowiednio wcześniej potwierdzić swój przyjazd. Zwiedzanie klasztoru możliwe jest jedynie z zewnątrz, łącznie z niewielkim placem przyklasztornym.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Świętej Katarzynie