Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu

Kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny to kościół franciszkański, który znajduje się na zamojskim Starym Mieście, a konkretnie w jego wschodniej części. Przedziela on ulicę Staszica oraz plac Wolności. Swiątynia reprezentuje styl barokowy i została wzniesiona około połowy XVII wieku. Niegdyś, na jej miejscu mieścił się zajazd Morandów, czyli rodziny Bernarda Moranda, architekta Zamościa.

Początki świątyni

Budowę kościoła rozpoczęto krótko po tym, jak do Zamościa przybyli franciszkanie. Wybudowano ją z pieniędzy hetmana Ordynacji Zamojskiej Jana Sobiepana Zamojskiego. Budowę rozpoczął w 1637 roku Jan Wolff, a później przejął ją Jan Michał Link. Kościół ukończono dopiero w 1685 roku, ale nie wyglądał on tak, jak dziś. Przede wszystkim był bardziej okazały, górował nad innymi zamojskimi świątyniami, nawet nad katedrą. W jego skład wchodziły trzy nawy, a także dwie kaplice boczne i prezbiterium w kształcie półkola. W środku znajdowało się wiele misternych rzeźb. Obok świątyni wybudowano klasztor i dzwonnicę.

Historia kościoła

Wiele zmian spotkało kościół podczas zaborów. Przede wszystkim nastąpiła kasata zakonu, a sama świątynia została przeznaczona na magazyn wojskowy, przez co nieco zmieniono jej wnętrze, a dzwonnicę rozebrano. Pod koniec XIX wieku znacznie obniżono dach i rozebrano najwyższe szczyty., sklepienie kościoła przerobiono na prosty strop. W latach między I a II wojną światową kościół był siedzibą m.in. muzeum, kina, Sejmiku Powiatowego. Funkcjonowało tu także Liceum Plastyczne aż do 2006 roku. Dopiero od końca ubiegłego wieku kościół ponownie należy do parafii Franciszkanów. W latach 80 – tych zaczęto odnawiać elewację i dzięki temu można podziwiać tu wiele pięknych, barokowych elementów, przypominających o dawnych czasach świetności. Poważny remont zaczął się w 2006 roku i ma on na celu przywrócenie typowego charakteru kościelnego i usunięcie zmian, które miały na celu uczynienie ze świątyni kina i szkoły.

Szczegóły można znaleźć pod adresem http://www.zamosc.franciszkanie.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu