Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Zamoyskich w Zamościu

Pałac Zamoyskich w Zamościu

Zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich to kompleks kilku budynków i parku znajdujący się w Zamościu. W jego skład wchodzi pałac, dwa pawilony, dwie stajnie, dwie oficyny, arsenał i tylna oficyna połączona z pałacem galeriami. Pałac od wschodu graniczy z ulicą Akademicką, a od zachodu znajduje się dawna fosa porośnięta aktualnie drzewami. Strona północna to park miejski, który oddzielony jest aleją, a południowa to ogródki działkowe oddzielające pałac od arsenału. W obiekcie znajdują się: Pałac Zamoyskich, katedra, ratusz, Brama Szczebrzeska z wartownią oraz akademia zamojska.

Pałac, ratusz i brama

Pałac Zamoyskich to miejsce, gdzie zamieszkiwał Jan Zamoyski i jego następcy. Pełnił on miejsce ratusza, gdzie podejmowano decyzje dotyczące miasta i przyjmowano ważnych gości. Pierwotna wersja pałacu została wzniesiona w latach 1579 – 1586 według projektu Bernarda Moranda. Początkowo miał on tylko jedno piętro i był znacznie mniejszy niż obecnie. Całość wieńczyła wieża, z której rozciągał się widok na miasto. Pałac był kilkukrotnie przebudowany, mieścił się tam nawet szpital wojskowy. Od 1918 roku jest on siedzibą sądu. Przed pałacem stoi wykonany przez profesora Mariana Koniecznego pomnik Jana Zamoyskiego.

Ratusz w Zamościu to siedziba władz miejskich. Budowla góruje nad zamojskim rynkiem. Przebudowa przeprowadzona w drugiej połowie XVIII wieku nadała mu obecny kształt, zwieńczony 52-metrową wieżą i ogromnymi, dwuskrzydłowymi schodami. Mimo piękna i uroku, który ma ratusz ciekawostką jest, że obiekt nie jest architektonicznym ideałem, ponieważ jedna z części fasady jest o 130 centymetrów szersza od drugiej.

Brama Szczebrzeska to historyczne miejsce, przez które udawano się z Zamościa do Szczebrzeszyna i Krakowa. Gdy zamurowano Starą Bramę Lubelską była ona też wyjściem na Warszawę i Lublin. Brama, powstała w latach 1605 – 1609, różniła się od innych bram, ponieważ była trójosiowa i dwukondygnacyjna. W 1866 roku została zamurowana, a obok niej wytoczono nową drogę. Lata 2007 – 2009 to czas remontu, ponownego otwarcia przejazdu i zrekonstruowana kurtyny z galerią strzelniczą.

Katedra

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i Świętego Tomasza Apostoła to świątynia ufundowana przez Jana Zamoyskiego, będąca wotum wdzięczności. Budowę tej renesansowej świątyni – według projektu Włocha Bernardo Morando – rozpoczęto w 1587 roku, a zakończono w 1598 roku. Z uwagi na to, że wystrój wnętrza trwał do 1630 roku, konsekracja miała miejsce dopiero w 1637 roku. Poza bogactwem architektonicznym katedra ta charakteryzuje się też posiadaniem 9 kaplic. Obiekt ten jest też miejscem spoczynku członków rodziny Zamoyskich.

Akademia

Akademia Zamojska to dawna siedziba uczelni wyższej. Gmach ten to piękny budynek na planie kwadratu z dziedzińcem w środku. Przebudowy przeprowadzone w XVIII i XIX wieku pozbawiły go attyk, obramień okiennych i porali, a arkady od strony dziedzińca zostały zamurowane. Uczelnia w Zamościu była trzecią tego typu uczelnią w Polsce. Otwarta w 1595 roku wyróżniała się ona wysokim poziomem nauczania sławnym w całym świecie. Niestety już w XVII wieku zaczęła ona podupadać, a w 1784 roku, po niespełna dwustu latach działalności została zamknięta przez zaborcę austriackiego. Za czasów zaboru mieściło się tam Liceum Królewskie, nazwane później Szkołą Wojewódzką im. Zamoyskich. Po powrocie w ręce Polaków mieściły się tam koszary. Od 1866 roku wróciła tam młodzież, aby w czasie okupacji niemieckiej znowu ustąpić miejsca żandarmerii. Obecnie mieści się tam Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego, Państwowa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica i Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Zamoyskich w Zamościu