Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

Noclegi w pobliżu pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

Kraków jest miejscem pełnym wspaniałych zabytków i symboli, znanych nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Jednym z takich obiektów jest pomnik Adama Mickiewicza. Znajduje się on na krakowskim rynku głównym, w miejscu, w którym trudno go przeoczyć. Z jednej strony znajdują się słynne Sukiennice, po drugiej stronie wylot ulicy Siennej, a obok zlokalizowany jest kościół Mariacki.

Historia

Z pomysłem postawienia Mickiewiczowi pomnika w Krakowie wyszli przedstawiciele młodzieży akademickiej miasta, gdy zaplanowano przeniesienie prochów poety na Wawel. W 1879 roku utworzono specjalny komitet, a dwa lata później rozpisano konkurs na projekt pomnika. Co prawda wieszcz nigdy w Krakowie nie był, ale całe wydarzenie wpasowało się w budowę narodowych nastrojów w tamtych czasach.

Pierwszy konkurs na pomnik zakończył się fiaskiem, dlatego rozpisano kolejny. Dopiero za trzecim razem udało się wybrać projekt do realizacji, ale nie był to projekt zwycięski, a jedynie wyróżniony w konkursie. Jego autorem był Teodor Rygier. Do jego projektu wprowadzono kolejne poprawki, zastanawiano się także, gdzie powinien stanąć pomnik. Ostatecznie pomnik odsłonięto na krakowskim rynku głównym 26 czerwca 1898 roku – w setną rocznicę urodzin poety. Na odsłonięcie przybyli licznie mieszkańcy oraz ważni goście, w tym dzieci Adama Mickiewicza. Pomnik został zniszczony w sierpniu 1940 roku przez Niemców. Następnie w 1955 został odbudowany.

Wygląd

Na pomnik składa się wysoki cokół, na którym stoi posąg wieszcza. Poniżej znajdują się cztery postacie symbolizujące Ojczyznę, Naukę, Męstwo oraz Poezję. Na cokole znajduje się również dedykacja „Adamowi Mickiewiczowi Naród”. Cały pomnik ma około 10 metrów wysokości.

Symbol krakowskiego rynku

Obecnie jest to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Krakowa, pod którym umawiają się, by łatwo zlokalizować się na krakowskim rynku. Na stopniach poniżej cokołu przesiadują chętnie także turyści, którzy spacerują po rynku albo wysłuchują hejnału mariackiego. Jest to jeden z najczęściej fotografowanych pomników w Krakowie. Był on także świadkiem wielu miejskich wydarzeń np. świętowania zwycięstw przez kibiców, miejskich sylwestrów oraz politycznych wystąpień.

Polecane obiekty w pobliżu pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie