Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ogrodu Botanicznego w Krakowie

Ogród Botaniczny w Krakowie

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego założony został w 1783 roku, co czyni go najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Podupadający uniwersytet w XVIII wieku szukał nowych płaszczyzn naukowych, w których mogliby kształcić się przyszli polscy intelektualiści. Kazimierz Stepkowski, ówczesny rektor Akademii Krakowskiej, postanowił przeznaczyć 5 tys. złotych (była to wówczas bardzo duża suma pieniędzy) na założenie ogrodu botanicznego, umożliwiającego studia przyrodnicze. Komisja Edukacji Narodowej - pierwsze na świecie ministerstwo edukacji - w ramach reformy Akademii Krakowskiej dokończyła wizję Stepkowskiego. Ogród znajduje się na wschód od starego miasta przy ul. Kopernika 27.

Miejsce zieleni

Ogród, zaprojektowany jako park barokowy typu francuskiego, miał pełnić funkcje zakładu pomocniczego katedry chemii i historii naturalnej. Pod koniec XVIII w. na terenie obiektu dobudowano obserwatorium astronomiczne i stację meteorologiczną (jedną z najstarszych tego typu konstrukcji w Europie Środkowo-Wschodniej). W 1976 roku Ogród Botaniczny UJ wpisany został do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Obecnie zwiedzający Ogród Botaniczny UJ mają możliwość podziwiania ponad 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata. Perłą ogrodu jest liczący ponad 230 lat dąb szypułkowy, który nazwany został "Dębem Jagiellońskim". W skład obiektu wchodzą kolekcje roślin tropikalnych (szklarnie) oraz rośliny gruntowe, wśród których znajduje się wiele ciekawych i orientalnych zbiorów - ciekawą kolekcję stanowią np. "Rośliny biblijne", czyli zbiór wszystkich roślin wymienionych w piśmie świętym.

Zwiedzanie

Część ogrodowa otwarta jest codziennie od godziny 9:00-19:00. Szklarnie otwarte są od poniedziałku do czwartku oraz w weekendy od 10:00-18:00. Ekspozycja muzealna obiektu natomiast otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach 10:00-14:00 oraz w niedziele – 11:00-15:00.

Koszty biletów:

  • normalny 9 zł
  • ulgowy 5 zł
  • rodzinny (2+2) 25 zł
  • wycieczkowy ulgowy 5 zł
  • wycieczkowy normalny 9 zł
  • sezonowy 90 zł
  • terapia zajęciowa 2 zł
  • zajęcia edukacyjne 10 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie obiektu: http://www.ogrod.uj.edu.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Ogrodu Botanicznego w Krakowie