Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Synagogi Reicherów w Łodzi

Synagoga Reicherów w Łodzi

W Łodzi przez lata mieszały się ze sobą różne kultury i religie. Dzięki temu miasto tętniło życiem, powstawały tu nowe fabryki, zakłady przemysłowe, handlowano różnymi dobrami, a przy okazji rozwijały się teatry, galerie sztuki oraz organizacje, zrzeszające i integrujące ze sobą mieszkańców. Oprócz Polaków, Niemców czy Rosjan mieszkała tu także spora grupa łódzkich Żydów. Dzisiaj w mieście jednym z ważniejszych elementów kultury żydowskiej jest synagoga Reicherów.

Położenie

Synagoga Reicherów znajduje się w oficynie przy ulicy Rewolucji 1905 roku. Jest to praktycznie centrum miasta, gdzie można dotrzeć pieszo lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Kilka kroków od synagogi znajdują się przystanki na ulicy Kilińskiego, tramwajem można dojechać także od strony ulicy Pomorskiej, a przystanek autobusowy znajduje się przy krzyżówce Rewolucji 1905 roku oraz Wschodniej.

Historia

W Łodzi przed wojną funkcjonowało ponad 250 synagog i domów modlitwy, w tym kilka większych obiektów. Zostały one jednak prawie wszystkie zburzone przez Niemców. Jedyną, która przetrwała i jedną z dwóch obecnie funkcjonujących na terenie miasta jest właśnie ta przy Synagoga Reicherów. Została ona zbudowana na przełomie XIX i XX stulecia. Powstała dzięki rodzinie Reicherów, którzy sponsorowali projekt wykonany przez Gustawa Gutenterga. Budynek miał służyć około 40 osobom.

II wojnę światową synagoga przetrwała, gdyż właściciel sporządził z niemieckim partnerem w interesach akt sprzedaży, a ten urządził tam magazyn soli. Po wojnie odbudowano ją i oddano znów do użytku, jednak wydarzenia z marca 1968 roku sprawiły, że budynek został zamknięty i popadał w ruinę. Od kilkudziesięciu lat budynek jest sporadycznie wykorzystywany do celów religijnych.

Architektura

Budynek został zbudowany na planie prostokąta, na który składa się sala modlitewna. Nad nią znajduje się balkon z galerią dla kobiet, do której wchodzi się osobnym wejściem. W świątyni i na zewnątrz znajdują się zarówno elementy kute, jak i drewniane. Na suficie sali głównej można podziwiać malowidła. We wnętrzu świątyni znajdują się również cztery tablice pamiątkowe.

Polecane obiekty w pobliżu Synagogi Reicherów w Łodzi