Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce

Kaplica św. Wawrzyńca znajduje się na Śnieżce, największym wzniesieniu w Sudetach. Jest to najwyżej położony czynny obiekt sakralny oraz zabytek architektury barokowej na ternie kraju.

Historia kaplicy

Fundatorem kaplicy był hr. Christoph Leopold von Schaffgotsch. Była ona votum za zwrot skonfiskowanych dóbr, które zostały odebrane jego ojcu. Budowę rozpoczęto w 1665 roku i pomimo wielu komplikacji zakończono w 1681. Poświęcenia dokonano 10 sierpnia 1681 roku w dzień św. Wawrzyńca. Od tego dnia w budynku regularnie odbywały się nabożeństwa. W latach 1778-1779 została zniszczona przez działania wojskowe. W 1810 roku kaplica została sekularyzowana, straciła charakter sakralny i zaczęła pełnić rolę schroniska dla turystów. Z czasem została wyremontowana i zamieniona całkowicie w schronisko turystyczne.

W 1850 roku kaplicę odnowiono i dokonano powtórnego poświęcenia. W 2000 roku kaplica przeszła gruntowny remont, wykonano nowy granitowy ołtarz i posadzkę. Kaplica doświadczyła wielu kataklizmów i uszkodzeń. W ciągu ostatnich trzech wieków wygląd kaplicy nie uległ żadnym znaczącym zmianom.

Charakterystyka kaplicy św. Wawrzyńca

Kaplica św. Wawrzyńca to najwyżej położony czynny obiekt sakralny w Polsce. Każdego roku w dniu św. Wawrzyńca odprawiane jest tutaj uroczyste nabożeństwo. W sąsiedztwie znajduje się schronisko i Wysokogórskie Obserwatorium Metrologiczne, a także najwyżej położona czeska poczta. Budynek ma formę rotundy na planie koła o średnicy około 7 metrów. Wnętrze zostało zwieńczone spłaszczoną kopułą, na której znajdują się XIX-wieczne malowidła.

Budynek wzniesiono w stylu barkowym na fundamencie z kamienia, a do budowy wykorzystano kamień łamany. Całość została pierwotnie pokryta gontem, który później zamieniono na szalowanie z desek. Namiotowy dach nadal kryty jest gontem. Okna wypełniono współczesnymi witrażami. Wyposażenie kaplicy jest wyjątkowo skromne i obejmuje jedynie ołtarz oraz figury św. Wojciecha, św. Wawrzyńca i Matki Bożej. Na murze przedsionka można zobaczyć tablice pamiątkowe oraz epitafium Jana Pieniążka-Odrowąża, który utonął w bagnach otaczających Śnieżkę.

Polecane obiekty w pobliżu Kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce