Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Sukiennic

Sukiennice

Krakowskie Sukiennice to jeden z najważniejszych obiektów historycznych, a co za tym idzie charakterystyczny zabytek miasta. Nie sposób go przegapić spacerując po Starym Mieście, gdyż mieści się w samym jego centrum, a dokładnie w Rynku 1-3. Mało kto zna jednak burzliwą historię tego miejsca i drogę, którą musiały przejść, by uzyskać swoją aktualną świetność. Budynek na przestrzeni wieków przeszedł wiele przemian i współcześnie nie przypomina swojego pierwotnego wizerunku.

Historia

Budowa Sukiennic w Krakowie została zainicjowana w 1257 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego. Zobowiązał się on wtedy do budowy dwurzędowych kramów sukiennych, które tworzyły oś na wzór uliczki pośrodku rynku. Około 1300 r. kramy te zadaszono. W tym stanie Sukiennice przetrwały do II połowy XIV w. Przed rokiem 1358 za panowania króla Kazimierza III Wielkiego uzyskały gotycki wygląd. 18 kramów w osi długiej nakryto sklepieniami oraz otwarto do wnętrza ostrołukami i półkolistymi portalami. Przypominały one współczesny wygląd budynku, jednakże w 1555 roku doszczętnie spłonęły.

Już rok później rozpoczęto trwającą przez 3 lata odbudowę Sukiennic. Wybudowano dodatkowe piętro oraz zasklepiono łukowato halę. Budynek udekorowano attyką o podziałach arkadowych, maszkaronami oraz dobudowano loggie, wszystko dla oddania renesansowego charakteru budowli. Ponadto w 1601 r. przebito przejście w poprzek Sukiennic i ozdobiono je ryzalitami. W latach 1875-1879 miała miejsce kolejna przebudowa Sukiennic – w ramach porządkowania rynku. Dolną halę przekształcono w ciąg drewnianych kramów handlowych oraz dobudowano ryzality i maszkarony. Oficjalne otwarcie po modernizacji miało miejsce na początku października 1879 r. Niecałe dwie dekady później dolną halę udekorowano herbami polskich miast oraz gołdami cechów, a górną halę przekształcono na muzeum.

Sukiennice dziś

Współcześnie Sukiennice składają się z dwóch rzędów kramów oferujących głównie pamiątki, rękodzieło oraz biżuterię i Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX w., będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 2010 r. w Sukiennicach otworzono również oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Znajduje się w nich wejście do podziemi Rynku w Krakowie.

Oddział muzealny

W Sukiennicach mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX w. Znajduje się w Rynku 3. Muzeum czynne jest od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00, w czwartek 10:00-20:00 oraz w niedzielę od 10:00 do 16:00. W galerii możemy zobaczyć dzieła wielu zasłużonych polskich artystów takich jak: Józef Chełmoński, Władysław Podkowiński, Henryk Siemiradzki czy Piotr Michałowski. Ekspozycje w Sukiennicach prezentowane są w czterech salach. Niedziela jest dniem darmowego wstępu na wszystkie ekspozycje stałe.

Bilety wstępu kosztują: normalne 16 zł, ulgowe 9 zł oraz rodzinne – 26 zł. Bilety grupowe kosztują 13 zł za normalne i 8 zł za ulgowe. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo, a dzieci, młodzież uczniowie i studenci za symboliczną złotówkę. Więcej informacji można poczytać pod adresem: http://mnk.pl/oddzial/galeria-sztuki-polskiej

Czy wiesz, że...?

W zewnętrznej części Sukiennic podziwiać można zabytkowe, w pełni sprawne oświetlenie gazowe.

Polecane obiekty w okolicy Sukiennic