Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pałacu pod Krzysztofory w Krakowie

Pałac pod Krzysztofory w Krakowie

Pałac pod Krzysztofory znany jest bardziej jako popularne Krzysztofory lub pod Krzysztoforami i znajduje się na rynku głównym w Krakowie. W tej zabytkowej kamienicy, której początki sięgają prawdopodobnie już połowy XIII wieku mieści się dzisiaj Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Nazwa pochodzi od figury świętego Krzysztofa znajdującej się na fasadzie kamienicy, należącej do rodu Morsztynów, która później stała się częścią pałacu.

Historia Pałacu pod Krzysztofory

Na miejscu dzisiaj istniejącego budynku znajdował się inny, prawdopodobnie już w drugiej połowie XIII wieku. Był siedzibą jednej z najstarszych krakowskich aptek na przełomie XVI i XVII wieku. W XVII wieku jej nowy właściciel, marszałek nadworny koronny Adam Kazanowski zaplanował stworzenie tutaj rezydencji królewskiej. Projekt przebudowy stworzył Wawrzyniec Senes budując obiekt na planie litery L, ozdobiony istniejącym do dzisiaj krużgankiem i galerią arkadową. Kolejna przebudowa pałacu nastąpiła pod koniec XVII wieku, po zniszczeniach których dokonało wojsko szwedzkie na Kraków. To wtedy w pałacu znalazły się ozdobne stiuki w gabinecie o sklepieniu zwierciadlanym, wspaniała sień, kolumnada znajdująca się na dziedzińcu oraz duże, reprezentacyjne sale na pierwszym piętrze budynku utrzymane w stylistyce baroku.

Kolejnymi właścicielami pałacu był ród Radziejowskich, mieszkał tu król Jan Kazimierz po swojej abdykacji, a potem Michał Korybut Wiśniowiecki czy biskup Kajetan Sołtyk. Znajdował się tutaj także sztab główny wojska polskiego pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Już w XX wieku, w dwudziestoleciu międzywojennym, pałacowi zagroziła rozbiórka ze strony nowego właściciela – spółki budowlanej zamierzającej wznieść tutaj kamienicę czynszową. Na szczęście protesty krakowskiej opinii publicznej powstrzymały ten proces, a pałac został poddany renowacji.

Współczesność pałacu

XX wiek rozsławił Krzysztofory, dzięki znajdującej się tutaj w piwnicy Galerii Krzysztofory – miejsca artystycznego fermentu Krakowa. To tutaj działała Grupa Krakowska – łącząca artystów z tego miasta na początku lat 30. i reaktywowana w 1958 roku. Tutaj także swoje przedstawienia wraz z Teatrem Cricot 2 pokazywał jeden z najważniejszych twórców polskiego teatru – Tadeusz Kantor. Dziś mieści się tutaj siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i co roku odbywa się wystawa pokonkursowa szopek krakowskich.

Polecane obiekty w okolicy Pałacu pod Krzysztofory w Krakowie