Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Stawów Echo w Zwierzyńcu

Stawy Echo w Zwierzyńcu

Zwierzyniec położony niedaleko Zamościa, na terenach urzekającego Roztocza, słynie z tego, że na obszarze niewielkiej miejscowości i w jej najbliższych okolicach znajduje się wiele ciekawych miejsc, które z całą pewnością są warte odwiedzenia. Jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek Zwierzyńca są Stawy Echo.

Historia powstania

Stawy Echo zostały założone w pierwszej połowie XX wieku. Wcześniej na tych terenach występowały liczne mokradła, płynął w okolicy również strumień Świerszcz. Stawy zostały znacznie rozbudowane podczas okupacji niemieckiej - wówczas Zamojska Ordynacja – dając pracę okolicznym mieszkańcom – uchroniła wielu z nich przed przymusową deportacją do prac w Niemczech. Stawy z roku na rok były rozbudowywane i eksplorowane. Sytuacja taka miała miejsce do momentu, w którym Stawy Echo zostały włączone do Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Część Roztoczańskiego Parku Narodowego

Do początku obecnego stulecia, w skład całego kompleksu wchodziło 9 stawów. Po renowacji obszaru przywrócono pierwotny wygląd i obecnie są tam cztery stawy - układ taki nawiązuje do dwudziestolecia międzywojennego. W okolicy mieszka dużo różnorodnej zwierzyny - głównie ptactwa. Odpoczywając nad stawami można liczyć między innymi na towarzystwo kaczek czy łabędzi, chętnie wychodzących na brzeg w poszukiwaniu chleba od turystów. Warto pamiętać, że dokarmianie dzikich zwierząt na terenie parku narodowego jest niezgodne z regulaminem tego miejsca.

Wypoczynek nad Stawami Echo

Niemal od momentu powstania Stawów Echo, nad ich brzegi zaczęli ściągać zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści. Niegdyś działała tu wypożyczalnia sprzętu pływającego, jednak ze względu na ochronę miejscowej przyrody zrezygnowano z tego pomysłu. W lipcu i sierpniu na piaszczystej plaży znajdującej się przy Stawach Echo od strony Zwierzyńca działa strzeżone kąpielisko. Nieopodal znajduje się drewniana wieża widokowa, z której roztacza się przepiękna panorama na całą okolicę. Wzdłuż stawów biegnie znakowana ścieżka rowerowa, która następnie wchodzi w las - po około 10 kilometrach można nią dojechać do sąsiedniego Józefowa. Jest to fragment ogólnopolskiego szlaku rowerowego Green Velo.

Polecane obiekty w okolicy Stawów Echo w Zwierzyńcu