Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy cmentarza żydowskiego w Zwierzyńcu

Cmentarz żydowski w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości znajdujących się na Roztoczu. Dojazd tu jest bardzo prosty - regularnie kursuje komunikacja np. z Zamościa. Zwierzyniec na tle innych okolicznych miejscowości wyróżnia się nie tylko doskonale rozwiniętą bazą turystyczną, ale również miejsce to cechuje przepiękna przyroda, a także duża liczba wyjątkowych miejsc, które z całą pewnością warto odwiedzić. Jedną z miejscowych perełek jest zabytkowy cmentarz żydowski.

Położenie Kirkutu w Zwierzyńcu

Cmentarz Żydowski znajdujący się w Zwierzyńcu zlokalizowany jest przy ulicy Monopolowej, w niewielkiej odległości od przebiegających przez miejscowość torów kolejowych. Trafić w to miejsce jest stosunkowo łatwo, ponieważ cmentarz leży naprzeciwko miejskiego stadionu sportowego. W razie problemów z odnalezieniem Kirkuta, zawsze warto wstąpić do lokalnej informacji turystycznej, gdzie za darmo można otrzymać plan miasteczka z zaznaczonymi ważniejszymi zabytkami.

Historia cmentarza

Historia powstania cmentarza żydowskiego w Zwierzyńcu sięga XIX wieku, choć niektóre źródła sugerują, iż jedna z najmniejszych nekropolii żydowskich, które do obecnych czasów zachowały się na terenie naszego kraju powstała dopiero w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Ta druga teoria uzasadniana jest twierdzeniem, iż wcześniej zwierzyniecka gmina żydowska nie była samoistna i podlegała pod ordynację gminy w Szczebrzeszynie, co wiązało się między innymi z tym, że to na tamtejszym cmentarzu byli chowani zmarli mieszkańcy Zwierzyńca żydowskiego pochodzenia. Czasy niemieckiej okupacji były wyjątkowo trudne dla lokalnej społeczności żydowskiej. Mieszkańcy byli poddawani licznym represjom, a na terenie żydowskiej nekropolii odbywały się egzekucje Żydów.

Żydowski cmentarz współcześnie

Obecnie na cmentarzu żydowskim w Zwierzyńcu zachowało się zaledwie około dwudziestu macew, czyli żydowskich płyt nagrobkowych. Przeważnie są to prostokąty zakończone półkoliście, na których prócz danych zmarłych znajdują się także charakterystyczne inskrypcje między innymi w postaci świec. Cmentarz można zwiedzać codziennie, jednak przebywając na jego obszarze należy pamiętać o właściwym zachowaniu i godnym ubiorze.

Polecane obiekty w okolicy cmentarza żydowskiego w Zwierzyńcu