Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Bazylika archkatedralna w Poznaniu

Noclegi w pobliżu Bazyliki archikatedralnej w Poznaniu

Bazylika archkatedralna w Poznaniu

Najstarsza katedra w Polsce, licząca sobie już prawie 1050 lat i jedna z najstarszych w tej części Europy – Poznań ma się czym pochwalić, ale chwali się wyjątkowo skromnie. Dlaczego? Bo mimo ogromnego znaczenia historycznego i architektonicznego, bazylika poznańska ukierunkowana jest przede wszystkim na swoją rolę religijną a nie turystyczną.

Najważniejsze fakty historyczne

Archikatedra poznańska pw. św. Apostołów Piotra i Pawła swoje początki datuje wraz ze chrztem Polski, gdy w Poznaniu zostało ustanowione pierwsze biskupstwo. Oficjalnie o katedrze mówi się już w 968 roku, gdy na tronie biskupim zasiadał Jordan. Pierwszy budynek katedralny był niewielki – trójnawowy, o długości około 40 metrów, skromnie wyposażony, z prowizorycznym ołtarzem. Dopiero w kolejnych latach bazylika była stopniowo rozbudowywana, powiększana i modernizowana zgodnie z ówcześnie znaną sztuką architektoniczną. Dużą rolę miał w tym Kazimierz Odnowiciel, za którego panowania kościół zyskał dwie frontowe wieże. Następnie przebudowywano prezbiterium, korpus katedry, utworzono wewnętrzny wieniec kaplic oraz dodano na wieżach iglice i korony. Katedra była kilkukrotnie niszczona – 1622, 1725, 1772, 1790 – a następnie w czasie II wojny została przez Niemców całkowicie ograbiona i ostrzelana w 1945 roku. Dopiero po wojnie rozpoczęto renowację archikatedry, co trwało prawie dziesięć lat – przywrócono jej romańsko-gotycki charakter i oddano do użytku wiernym.

Zwiedzanie bazyliki

Archikatedra w Poznaniu jest udostępniona turystom, ale w dość ograniczonym stopniu. Można tu podziwiać przede wszystkim groby pierwszych polskich władców – Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Kazimierza Odnowiciela, a także króla Przemysła II oraz Władysława Pobożnego. Prócz tego pochowali są tu też liczni biskupi poznańscy, których groby znajdują się w podziemnych kryptach. Dużą zaletą katedry są liczne kaplice, w tym Kaplica Złota, nazywana również Królewską, Kaplica św. Krzyża, Kaplica św. Cecylii, Kaplica św. Trójcy. W katedralnych podziemiach można obejrzeć stanowisko archeologiczne wraz z zabytkową chrzcielnicą – prawdopodobnie to właśnie tutaj miał miejsce chrzest Polski.

Ważne dla turystów

Katedrę można zwiedzać codziennie poza mszami świętymi, koncertami lub nabożeństwami, gdy jest zamknięta dla ruchy turystycznego. Od 14 marca do 15 listopada w godzinach 9-18, w pozostałe dni w roku od 9-16. Cena za wejście to 2, 5zł za bilet ulgowy i 3, 5zł za normalny, które kupuje się bezpośrednio przed wejściem do środka; w cenę wliczone jest zwiedzanie katedry, podziemi oraz prelekcja filmu.

Więcej informacji na: www.katedra.archpoznan.pl

Polecane obiekty w pobliżu Bazyliki archikatedralnej w Poznaniu