Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu starego miasta w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie

Stare miasto w Krakowie to jedna z najcenniejszych polskich perełek architektonicznych. Miejsce zostało docenione na arenie światowej już w 1978 roku, stając się jednym z pierwszych dwunastu obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarsza część stolicy Małopolski obejmuje rynek, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz i Stradom.

Krakowska starówka

Centrum pomnika kultury narodu polskiego stanowi krakowski rynek, a drugi ważny punkt dla każdego Polaka to skała nad Wisłą zwana Wzgórzem Wawelskim. Najsłynniejszymi zabytkami na krakowskiej starówce są dobrze znane nie tylko w Polsce, ale i zagranicą: Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa. Starówkę otacza pas zieleni zwany Plantami, który powstał w miejscu dawnej fosy. Podzielono je na osiem ogrodów, których nazwy nawiązują do zlokalizowanych w sąsiedztwie obiektów i miejsc: Dworzec, Barbakan, Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet, Wawel, Gródek, Stradom. Alejki największego parku miejskiego, roztaczającego się na ponad 20 hektarach to wymarzone miejsce odpoczynku dla strudzonego zwiedzaniem turysty, jak i zakochanej pary.

Wizyta u królów

Jakie skarby kryje ten stosunkowo niewielki obszar, drugiego pod względem liczby ludności miasta w Polsce. Na turystów czeka 331 zabytkowych kamienic i 2 miliony ruchomych dzieł sztuki. Najważniejszym obiektem są fortyfikacje na Wawelu, czyli dawna siedziba królów Polski. Symbol tożsamości i ciągłości narodowej udostępniony jest bezpłatnie zwiedzającym codziennie od godziny 6.00 do zmroku. Warto wspomnieć, iż wzgórze było zamieszkane już około 100 000 lat p.n.e., a od wczesnego średniowiecza stało się ośrodkiem władzy świeckiej i kościelnej. Nie brakuje tu urokliwych i historycznych zakątków, takich jak katedra z reliktami romańskimi, Dzwon Zygmunta, którego dźwięki rozchodzą się przy najważniejszych uroczystościach kościelnych i narodowych oraz Zamek Królewski z zachwycającymi krużgankami, a także komnaty królewskie, w których w zamierzchłych czasach rezydowały głowy Królestwa Polskiego.

Tożsamość narodowa

Zachowane w zadziwiająco dobrym stanie fragmenty murów miejskich z XIV w., żydowska dzielnica Kazimierz, na której znajduje się historyczna synagoga oraz cmentarz to miejsca o niespotykanym klimacie, w których każdy przeżywa podróż w czasie. Na uwagę zasługuje Uniwersytet Jagielloński, czyli jedna z najstarszych uczelni na świecie wybudowana przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku, a także kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza i grobami polskich władców. Będąc w Krakowie należy obowiązkowo przespacerować najpiękniejszą trasą turystyczną w Polsce - Drogą Królewską, biegnącą od Barbakanu poprzez Rynek, na Wawel.

Polecane obiekty w pobliżu starego miasta w Krakowie