Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie zostało założone w 1879 roku. Do końca I wojny światowej było jedynym dużym muzeum dostępnym dla zwiedzających, które znajdowało się na ziemiach polskich. Muzeum sprawuje pieczę nad 900 tysiącami eksponatów. Jego misją jest przede wszystkim upowszechnianie sztuki rodzimej i zagranicznej. Jest to jedna z najważniejszych instytucji kultury w kraju.

Galerie i wystawy

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada dziesięć oddziałów. Główna siedziba Muzeum znajduje się w Gmachu Głównym przy alei 3 maja 1. W tym budynku można zobaczyć trzy galerie: Galerię Sztuki Polskiej XX wieku, Galerię Rzemiosła Artystycznego, Galerię: Broń i Barwa w Polsce. Oprócz galerii stałych w muzeum dostępne są także różne wystawy czasowe.

Oddziały muzealne

Najstarszym oddziałem są Sukiennice położone się na Rynku Głównym. Znajduje się w nich Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, która jest jednym z najcenniejszych i najbardziej znanych zbiorów muzealnych w Polsce. Muzeum Narodowe w Krakowie ma także trzy oddziały biograficzne. Należy do nich muzeum Karola Szymanowskiego, znajdujące się w Zakopanem, Dom Józefa Mehoffera oraz Dom Jana Matejki. Oddziały Muzeum mieszczą się także w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka i Kamienicy Szołayskich. Placówka posiada bezcenny zbiór numizmatów, który znajduje się w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, słynnego numizmatyka i zbieracza historycznych pamiątek. W 2013 otwarty został Ośrodek Kultury Europejskiej - EUROPEUM, w którym można zobaczyć zbiory sztuki europejskiej od XIII do XX wieku.

Muzeum Książąt Czartoryskich

Od 2016 roku integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie jest kolekcja Książąt Czartoryskich. Kolekcja jest zaliczana do najcenniejszych w Polsce, w jej skład wchodzi 86 bezcennych eksponatów, a także 250 tysięcy rękopisów, dokumentów, książek i starodruków, które są dostępne dla zwiedzających w Bibliotece Książąt Czartoryskich położonej przy ulicy św. Marka 17. Eksponaty można natomiast zobaczyć w budynku Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. św. Jana 19.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: wtorek - sobota 10:00-18:00, niedziela 10:00-16:00. Ceny biletów: normalny 11 zł, ulgowy 6 zł. Więcej szczegółowych informacji na http://mnk.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Narodowego w Krakowie