Noclegi w okolicy Parku Oliwa
Oliwa Park w Gdańsku
Park Oliwski im. Adama Mickiewicza to wiekowy ogród założony na początku XVIII wieku przez zakon cystersów. Głównym inicjatorem, pomysłodawcom i fundatorem parku w Oliwie był opat cystersów Jacek Rybiński. On także zainicjował budowę pięknego Pałacu Opackiego, znajdującego się na terenie dzisiejszego ogrodu (aktualnie pałac pełni funkcje galerii sztuki nowoczesnej). Przez wiele lat ogród był upiększany i modernizowany. Pod koniec XVIII wieku utworzono część barokową parku (ogród francuski) zaraz przy części poświęconej ogrodowi angielskiemu. Podczas zaborów dobudowano liczne altany i powiększono ogród.
Atrakcje pośród zieleni
Aktualnie na terenie Parku Oliwa, którego łączna powierzchnia wynosi 11,3 ha, podziwiać możemy piękny Potok Oliwski, spacerować wzdłuż licznych alejek nad stawami, poznawać najróżniejsze gatunki drzew i kwiatów (często orientalnych) czy odwiedzić słynną Palmiarnię - zabytkową konstrukcję udostępnianą do zwiedzania za darmo codziennie w godzinach 9:00-17:00. Znajduje się w niej wielki zbiór roślin (m. in. palmy, bananowce, araukarie, filodendrony, kaktusy, aloesy, agawy, opuncje, fikusy) oraz duma Parku Oliwa – ogromny daktylowiec sięgający 15 metrów wysokości.
Ponadto na terenie parku istnieje możliwość zwiedzenia zabytkowego Spichlerza Opatów. Można także oddać się chwili zabawy w Grotach Szeptów – wybudowanych w 1900 roku dwóch naprzeciwległych grot, których struktura pozwala usłyszeć wyraźnie nawet najcichsze dźwięki wydawane przez osoby z groty znajdującej się na przeciwko.
Wśród dźwięków Mozarta
Dzisiaj w altanach Parku Oliwa odbywają się liczne eventy i konkursy muzyczne. Wśród nich wymienić można Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana", który odbył się w Oliwie pierwszy raz w roku mozartowskim, tj. na 250 rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta, która przypadła w 2006 roku. Z okazji powyższego festiwalu, który bardzo szybko zdobył międzynarodową sławę, posadzony został Dąb "Amadeus".
Zwiedzanie
Godziny otwarcia:
- maj – wrzesień 5:00-23:00
- październik – kwiecień 5:00-20:00
Więcej informacji dostępnych pod adresem http://www.parkoliwski.gdansk.pl
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!