Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ośrodek Oporu Jastarnia

Noclegi w pobliżu Ośrodka Oporu Jastarnia

Ośrodek Oporu Jastarnia

Na terenie Mierzei Helskiej znajduje się wiele fortyfikacji wojennych. Jednym z miejsc, w których można poszerzyć swoją wiedzę na ich temat jest Ośrodek Oporu Jastarnia, który znajduje się około 3,5 km od centrum miasta. Ośrodek jest całkiem sporych rozmiarów, jest bowiem położony na obszarze zajmującym 400m x 400 m.

Kilka słów o historii ośrodka

W latach 30-tych XX wieku zaplanowane zostało stworzenie wzmocnień lądowych Mierzei Helskiej. Ośrodek Oporu Jastarnia powstał w 1939 roku, choć w momencie gdy rozpoczęła się wojna, fortyfikacje nie były do końca wyposażone (ośrodek został w pełni wyposażony w czasie Obrony Wybrzeża). Stworzone schrony były uwzględniane w planach obronnych nie tylko w czasie trwania wojny, lecz również po jej zakończeniu. W 1999 roku Ośrodek Oporu uznano za zabytek, który obecnie można zwiedzać. W jego skład wchodzą cztery schrony główne oraz fortyfikacje polowe.

  • „Sabała”

Jest to schron największy, którego załoga składała się z 20 żołnierzy. To właśnie tam zlokalizowane było stanowisko dowódcy Ośrodka Oporu Jastarnia. Wewnątrz schronu znajduje się 16 pomieszczeń. Ściany schronu mają grubość sięgającą 2,25 m. Osoby zwiedzające Sabałę mogą obejrzeć ekspozycję, dzięki której poszerzą swoją wiedzę na temat losów wojennych półwyspu Helskiego.

  • „Saragossa”

To jeden ze schronów, które zostały wybudowane na wydmie od strony morza. Schron jest mniejszy niż Sabała, a jego załoga liczyła 12 żołnierzy. Wewnątrz znajduje się 10 pomieszczeń, głównym uzbrojeniem Saragossy były karabiny maszynowe.

  • „Sęp”

Kolejny schron powstały w wydmie od strony Bałtyku. Załoga tego schronu liczyła 15 osób. Wewnątrz schronu znajduje się 12 pomieszczeń. Ściany tego schronu są wyjątkowo masywne, ich grubość miejscami dochodzi do 3,30 m.

Fortyfikacje polowe

Nieco za linią fortyfikacji stałych powstały fortyfikacje polowe. Jest to niewielki schron, w którym znajduje się tylko jedno pomieszczenie, załoga to zaledwie 3 żołnierzy. Ściany schronu są najmniej masywne – w najgrubszych miejscach ich grubość to 1,25 m.

Dodatkowe informacje

Turyści decydujący się na odwiedzenie Ośrodka Oporu Jastarnia mogą zdecydować się na zwiedzenie obiektu jedną z trzech tras. Ośrodek w sezonie wakacyjnym jest czynny w godzinach 10:00-19:00. Więcej informacji na jego temat można znaleźć na stronie http://www.fortyjastarnia.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Ośrodka Oporu Jastarnia