Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Schrony bojowe w Węgierskiej Górce

Noclegi w okolicy schronów bojowych w Węgierskiej Górce

Schrony bojowe w Węgierskiej Górce

Węgierska Górka to urokliwa wieś w powiecie żywieckim. Znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych, ale szczególną uwagą cieszą się tutejsze schrony bojowe. Węgierska Górka zasłynęła bowiem bohaterską obroną we wrześniu 1939 roku.

Schron Wędrowiec

Jest to najpopularniejszy schron bojowy w Węgierskiej Górce. Posiada on między innymi: strzelnicę, różnego rodzaju wyrzutnie i zrzutnie, dwa wejścia. Wybudowano go latem w 1939 roku i wykorzystywano go do walk 2 i 3 września 1939 roku. W pewnym momencie bronił się on już samodzielnie. Schron skapitulował około godziny 17.00 dnia 3 września, kiedy to skończyła się amunicja. Zginęło tu pięciu żołnierzy z załogi. Obecnie otworzono w tym miejscu Izbę Pamięci - muzeum. Zapoznaje on zwiedzających przede wszystkim z działaniami wojennymi na początku wojny oraz budowlami fortyfikacyjnymi. Warto także wiedzieć, że schron ten, podobnie jak inne w Węgierskiej Górce, nie miał kopuły pancernej, a przykrywano go workami z piaskiem. Nie zamontowano tu również wentylacji, reflektorów ani prądu.

Pozostałe schrony

Oprócz tego w Węgierskiej Górce znajdują się także inne schrony, bardzo podobne do Wędrowca:

  • "Waligóra" – można zauważyć na nim wyraźne ślady ostrzału. Co ciekawe, Niemcy wykorzystali go do nagrywania swojego filmu propagandowego, załoga brała udział w walkach 2 września, w nocy wycofała się.
  • "Włóczęga" - w latach 50-tych na schronie powstał dom mieszkalny, aktualnie nie można go zwiedzać.
  • "Wąwóz" – większej części załogi udało się uciec w nocy i dołączyć do polskich wojsk, kiedy to wyczerpała się amunicja, schron został wysadzony przez Niemców w 1939 roku, żołnierze ostrzeliwali przede wszystkim stronę od Żabnicy, gdzie próbowano obejść polskie pozycje.
  • "Wyrwidąb" – ten schron nie brał udziału w walkach, które miały miejsce 2 i 3 września 1939 roku, został wysadzony podczas ćwiczeń bielskiego batalionu pod koniec lat 70-tych.

Podstawowe informacje

Muzeum czynne od maja do września w następujących godzinach:

  • poniedziałek - piątek: 9.00-16.00
  • sobota - niedziela: 10.00-15.00

Konieczne jest wcześniejsze umówienie się telefonicznie. Cennik: bilet normalny 3 zł, ulgowy 2 zł

Polecane obiekty w okolicy schronów bojowych w Węgierskiej Górce