Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Stara Chałupa w Milówce

Muzeum Stara Chałupa w Milówce

W niezwykłej Milówce położonej w województwie śląskim, w Beskidzie Żywieckim, znaleźć można wiele atrakcji turystycznych. Jedną z najważniejszych atrakcji jest Muzeum Stara Chata, znajdujące się w budynku pochodzącym z 1739 roku. To niezwykły okaz zamierzchłej, drewnianej architektury, który stoi niedaleko rynku w Milówce. Od 1992 roku Muzeum Stara Chałupa należy do Domu Kultury w Milówce, wcześniej podlegało pod Muzeum w Żywcu, jako jedna z jego części.

Początki

Początkowo, jak donoszą niektóre źródła, chałupa służyła za gospodę miejską. Była miejscem spotkań okolicznych mieszkańców. Jej pierwszym właścicielem był Piotr Gorel, który był karczmarzem. Dopiero w 1760 roku budynek został sprzedany i od tego czasu funkcjonował jako dom mieszkalny. Według miejscowych legend, podobno w chałupie tej nocowali sławni ludzie – Jan III Sobieski oraz Jan Kazimierz.

Wyjątkowe muzeum

Stara Chałupa w Milówce prezentuje się niezwykle okazale. W całości jest wykonana z bali i drewnianych elementów, zaś dach pokryty jest gontem. Najpierw wchodzi się do sieni domu, w której można zobaczyć niezwykłe gliniane klepisko. Drzwi wejściowe są bogato zdobione wyżłobionymi w drewnie symbolami. Na ścianach w sieci wiszą zabytkowe narzędzia, które służyły do uprawy roli. Z sieni domu można się dostać w kilka miejsc. Jedno z wejść prowadzi do części mieszkalnej. W tym miejscu właśnie urządzono główne muzeum, gdzie jest wystawa stała i od czasu do czasu wystawy czasowe. Z sieni prowadzą także schody na strych oraz jest wejście do komory, która w dzisiejszych czasach nazywana jest spiżarnią lub schowkiem, bo w tym miejscu przechowywano jedzenie i różne narzędzia i sprzęty. W domu znajduje się także zabytkowa piwnica, w której panuje niska temperatura. Dom jest otoczony drewnianym płotem i małym ogródkiem.

Informacje dla turystów

Muzeum Stara Chałupa w Milówce zostało wpisane do rejestru zabytków. Leży również na Szlaku Architektury Drewnianej, dlatego miejsce to jest doskonale znane miłośnikom architektury. Chałupa nie jest zbyt wielka, więc jej zwiedzanie nie zajmuje zbyt dużo czasu.

Godziny otwarcia: wtorek - piątek 9.00-14.00, sobota 10.00-14.00.

Cennik: bilet normalny 4 zł, ulgowy 2 zł, przewodnik 10 zł

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Stara Chałupa w Milówce