Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kaplicy św. Antoniego Padewskiego w Milówce

Kaplica św. Antoniego Padewskiego w Milówce

Milówka jest miejscowością turystyczną leżącą w województwie śląskim. Jest chętnie odwiedzana przez turystów, bo nie brakuje tu ciekawych atrakcji, a jednocześnie miejsce to jest ciche i spokojne. Bardzo ciekawym obiektem w Milówce i wartym większej uwagi jest Kaplica Św. Antoniego Padewskiego.

Historia

Początkowo w miejscu obecnej kaplicy znajdowała się mała drewniana kapliczka, która została postawiona w 1716 roku. Jej fundatorem, jak głosi legenda, był sam Jan III Sobieski, który tą drogą kierował się na Węgry i zatrzymał się tutaj na odpoczynek. Stał tu wcześniej mały drewniany krzyż, który postawili trzej zakonnicy wędrujący tymi rejonami. Zaś na krzyżu wyryli oni swe imiona: Antoni, Stanisław, Kazimierz. Według legendy, Jan III Sobieski, postanowił w tym miejscu postawić kapliczkę, jeśli szczęśliwie wróci z Węgier i tak też uczynił. Ówczesną kaplicę rozpoczęto budować w 1876 roku. Kamień węgielny położony pod kaplicą został poświęcony przez ks. Komorowskiego. Budowa trwała bardzo długo, ponieważ co jakiś czas pojawiał się problem braku środków finansowych na to przedsięwzięcie. W międzyczasie nie do końca wybudowaną kaplicę chcieli odkupić mieszkający w okolicy żydzi, by zrobić w niej miejsce do modlenia, jednak mieszkańcy Milówki się na to nie zgodzili. W 1887 roku w kaplicy zaczęto odprawiać msze święte.

Cechy charakterystyczne

Kaplica Św. Antoniego jest w całości murowana. Stoi przy ulicy Jana Kazimierza w Milówce. Jej najważniejszą atrakcją jest obraz przedstawiający Św. Antoniego, który według miejscowych legend został namalowany w pracowni samego Jana Matejki, jest więc zabytkiem historycznym o wielkiej wartości. Poza nim w kaplicy znajduje się jeszcze dwanaście innych obrazów, które przedstawiają żywoty świętych. Na wieży kaplicy znajduje się piękny krzyż umieszczony tam w 1774 roku. Kaplicę ufundowali mieszkańcy Milówka, jest więc dla nich miejscem o szczególnym znaczeniu.

Godziny otwarcia

Kaplicę można obejrzeć od środka tylko w czasie nabożeństw. W dni powszednie można tylko wejść do przedsionka i przez oszklone drzwi podziwiać wnętrze kaplicy. Msze Święte odbywają się od kwietnia do listopada we wtorki o 7.00 rano. Wstęp do kaplicy jest bezpłatny.

Polecane obiekty w pobliżu Kaplicy św. Antoniego Padewskiego w Milówce