Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Farmacji w Krakowie

Muzeum Farmacji w Krakowie

Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednym z niewielu muzeów poświęconych tego typu tematyce. Zgromadzone eksponaty prezentują historię aptekarstwa od średniowiecza do czasów współczesnych. Można tutaj zobaczyć między innymi naczynia apteczne, moździerze, sprzęt laboratoryjny, a także pamiątki po wybitnych farmaceutach.

Zbiory Muzeum Farmacji

Oprócz bogatego zbioru naczyń, sprzętu i utensyliów aptecznych muzeum posiada także kolekcję filatelistyczną poświęconą historii farmacji. Można tutaj zobaczyć między innymi różne osobliwości związane z dawną medycyną, w tym używane niegdyś surowce lecznice. W muzeum odtworzono wnętrze XVIII-wiecznej apteki oraz inne wnętrza, na przykład strych do suszenia i przechowywania ziół, piwnicę z beczkami i butelkami na lecznicze wina, a także laboratorium apteczne. Wewnątrz można więc obejrzeć meble, które niegdyś stanowiły wyposażenie aptek należących do klasztorów, a także wyposażenie z późniejszych epok, na przykład neobarokowe, biedermeierowskie, empirowe. Biblioteka muzealna przechowuje druki związane z historią aptekarstwa, w tym dawne zielniki, antidotaria, farmakopee. Jedną z sal poświęcono twórcy przemysłu naftowego i znanemu farmaceucie – Ignacemu Łukasiewiczowi.

Budynek

Krakowskie Muzeum Farmacji mieści się w zabytkowej kamienicy, która pochodzi z przełomu XIV-XV wieku i została zmodernizowana w wieku XIX. Eksponaty są udostępnione dla zwiedzających na pięciu kondygnacjach od piwnicy po poddasze. We wnętrzu kamienicy zachowały się polichromie, gotyckie piwnice, renesansowe polichromie z przełomu XVI i XVII wieku oraz XIX-wieczny fresk przedstawiający ogród.

Ekspozycja stała

W piwnicach kamienicy zgromadzono przedmioty związane z pracą dawnego aptekarza, np. retorty, tygle i prasy do wyciskania olejów oraz soków, czyli wszystko, co służyło do przygotowywania leków. Na parterze umieszczono meble apteczne, pod sufitem i na ścianach znajduje się zasuszony krokodyl, miecz ryby-piły i pancerz żółwia. Oprócz mebli na kolejnych piętrach można obejrzeć portrety pierwszych profesorów farmacji.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: środa - sobota: 10.00 – 14.30. Ceny biletów: normalny 13 zł, ulgowy 6 zł. Szczegóły można poczytać na stronie www.muzeumfarmacji.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Farmacji w Krakowie