Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Rynku Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki to reprezentacyjna promenada znajdująca się w centrum Białegostoku. W ostatnich lata ta część miasta przeszła daleko idącą transformację i obecnie jest jedną z wizytówek miasta. W ramach prac usunięto porośnięty drzewami skwer oraz przemieszczono fontannę, która znajdowała się pod ratuszem. Dzięki tym działaniom plac przemienił się w deptak prowadzący aż do kościoła parafialnego.

Historia rynku

Białostocki Rynek Kościuszki zachował swój oryginalny, trójkątny kształt, jaki nadano mu, kiedy został założony w czasach Branickiego. W tamtym okresie Białystok był miastem prywatnym, należącym do magnata Jana Klemensa Branickiego, który był również pretendentem do polskiej korony. Z tego powodu ratusz nigdy nie stanowił siedziby władz miasta.

Funkcja rynku polegała przede wszystkim na symbolizowaniu pozycji właściciela miasta. Jeśli hetman Branicki pragnął obwieścić coś swoim poddanych, rozkazywał żeby ogłosić to na targu. Budynek ratusza został odnowiony po wojnie i obecnie jest siedzibą Muzeum Podlaskiego, prezentującego ciekawe zbiory, między innymi kolekcję obrazów Jana Matejki, Olgi Boznańskiej i Józefa Chełmońskiego. Branicki zbudował Rynek Kościuszki w XVIII wieku. Do II wojny światowej plac spełniał także funkcje handlowe.

Zabudowa

Rynek otoczony jest przez ciekawą, historyczną zabudowę. Wśród najbardziej interesujących budynków znajduje się neogotycki kościół, który powstał na początku XX wieku. Na narożniku u wylotu ul. Sienkiewicza znajduje się Centrum Astoria działające w odbudowanym budynku austerii „Pod Łosiem" pochodzącym z 1771 r. Archiwum Państwowe zajmuje natomiast barokowo-klasycystyczny dworek z XVIII wieku. Założony jeszcze przez Branickiego przytułek stał się obecnie siedzibą kina Ton. Na ozdobnym szczycie budynku nadal można dostrzec herb miasta - białego orła i litewską Pogoń. Obecnie Rynek Kościuszki spełnia głównie funkcje kulturalną i wypoczynkową. Jest to miejsce spotkań mieszkańców miasta i turystów oraz plac, na którym odbywa się wiele ciekawych imprez zwłaszcza w sezonie letnim.

Polecane obiekty w pobliżu Rynku Kościuszki w Białymstoku