Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Rudigerów w Białymstoku

Pałac Rüdigerów w Białymstoku

Pałac Rüdigerów w Białymstoku należał również do rodziny Krusensternów i Lubomirskich. Powstał w połowie XIX wieku, został zbudowany w stylu neoklasycystycznym przez barona Aleksandra Krusensterna.

Historia pałacu

W czasie II wojny światowej pałac został przeznaczony na siedzibę gauleitera Prus Ericha Kocha. W 1944 budynek zniszczył pożar. Odbudowano go w latach 1956-1957. Obecnie działa tutaj Wyższa Szkoła Administracji Publicznej. Pałac położony jest w dzielnicy Dojlidy. Otacza go malowniczy XIX-wieczny park.

Dzieje dóbr dojlidzkich mają prawie 500 lat. Ich pierwszym znanym właścicielem był Jakub Raczko Tabutowicz, który sprowadził tutaj osadników, prawdopodobnie pochodzących z Litwy. Posiadłość wielokrotnie zmieniała właścicieli. Folwark był między innymi własnością Branickich, następnie przejęli go Radziwiłłowie i Demblińscy. W 1856 nabył go senator Aleksander Krusenstern, który przeznaczył dobra na posag dla córki Zofii, hrabiny Rüdigerowej.

Architektura

Przed przekazaniem majątku w roli posagu Krusenstern wzniósł dwukondygnacyjny pałac charakteryzujący się asymetryczną bryłą. Budynek stanął w środku folwarku obok stawu, który można było podziwiać z zaprojektowanego w tym celu tarasu. Projekt budynku był stylizowany na wille włoską w stylu neorenesansowym, jednocześnie miała ona liczne elementy klasycystyczne. Niestety oryginalny wystrój komnat nie zachował się do naszych czasów, nie przetrwały również żadne zdjęcia ani rysunki ukazujące pałacowe wnętrza.

Pałac Rüdigerów obecnie

Po zakończeniu II wojny światowej majątek rozparcelowano, a pałac przekazano na użytek szkoły rolniczej. Budynek wyremontowano w latach 50-tych, prace renowacyjne prowadzono pod nadzorem Pracowni Konserwacji Zabytków. W latach 60-tych Zespół Szkół Rolniczych dostał inny obiekt przeznaczony na sale wykładowe i internat, jednak nadal pozostawał właścicielem pałacu i użytkował go w sposób zagrażający zniszczeniem zabytkowego charakteru budowli. W końcu pałac został przejęty przez wojewodę, oddany gminie, następnie kupiony przez Wyższą Szkołę Administracji Publicznej, która zainwestowała w przeprowadzenie generalnego remontu obiektu.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Rudigerów w Białymstoku