Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Cerkwi Mądrości Bożej w Białymstoku

Cerkiew Mądrości Bożej w Białymstoku

Cerkiew Mądrości Bożej w Białymstoku położona jest na osiedlu Wygoda. Została wzorowana na bazylice Hagia Sophia w Konstantynopolu (jest miniaturą w skali 1:3). Należy do dekanatu Białystok Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Budowa cerkwi

Budowa świątyni rozpoczęła się w 1987 r. Autorem projektu jest Michał Bałasz. Freski zdobiące ściany budynku zostały wykonane przez grupę malarzy pochodzących z Grecji, a polichromia pokrywająca kopułę jest darem Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Pierwsza Święta Liturgia była celebrowana we wrześniu 1994 r. Cerkiew poświęcił patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I w październiku 1998 r.

Architektura

Cerkiew wzniesiono na planie prostokąta. Elewację wykonano z klinkieru. W przeciwieństwie do pierwowzoru, elewacje białostockiej świątyni są pokryte dekoracyjnymi detalami architektonicznymi - łukami, pilastrami i gzymsami. Świątynia jest zwieńczona pięcioma kopułami pokrytymi miedzianą blachą. Centralna kopuła jest oparta na łukach arkadowych i pendentywach, ma 16 metrów średnicy, a krzyż na jej szczycie 4 metry wysokości. Rzędy kolumn i dwie półkopuły oddzielają nawy boczne od nawy głównej. Nad nawami bocznymi umieszczono balkony. W apsydzie zachodniej zbudowano kontrapsydę, która zapobiega powstawaniu echa i pogłosu, poprawiając akustykę wewnątrz cerkwi.

Wyposażenie

Wewnątrz świątyni umieszczono jednorzędowy ikonostas, pokryty ikonami napisanymi przez Konstantinosa Spandinosa – artystę pochodzącego z Grecji. Łuki ikonostasu zostały wykonane z odlewów z mączki marmurowej. Jest on darem od Chrystodulosa – arcybiskupa Aten i całej Grecji. Ściany wewnętrzne w części nawowej i w prezbiterium ozdabiają polichromie. Dolne części ścian pokryto marmurem w białym kolorze. Posadzka wyłożona jest granitem w siedmiu kolorach. W centrum umieszczono kompozycję, która przedstawia godło Cesarstwa Bizantyńskiego dwugłowego orła. Świątynia posiada siedem dzwonów.

Od 2008 r. w cerkwi można wysłuchać koncertów w ramach Festiwalu Kultury Serbskiej „Vidovdan”, a także chórów nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.

Polecane obiekty w pobliżu Cerkwi Mądrości Bożej w Białymstoku