Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Nowika w Białymstoku

Pałac Nowika w Białymstoku

Białystok zalicza się do tych miast, w których bez większych problemów można znaleźć ciekawe miejsca do zwiedzania. Można spokojnie wybrać się tam nawet na kilkudniowy wypoczynek, a ilość atrakcji gwarantuje dobrą zabawę. Przede wszystkim warto zwiedzić znajdujące się w mieście zabytki, a do niezwykle ciekawych zalicza się z pewnością budynek znany pod nazwą Pałac Nowika.

Historia

Usytuowany praktycznie w centrum miasta – przy ulicy Lipowej pałac powstał w latach 1900-1910. Jego właścicielem był Chaim Nowik, który znany był przede wszystkim jako właściciel jednej z większych fabryk w mieście, zajmującej się wytwarzaniem sukna i kapeluszy. Całość posesji po wybudowaniu obejmowała pałac oraz trzy budynki gospodarcze oraz przylegający do całości okazały ogród. Budynek utrzymany był w stylu eklektycznym, w momencie jego postawienia stanowił jedną z bardziej okazałych rezydencji w mieście. Gdy budowa została ukończona Nowik połowę praw własności do posesji przekazał na rzecz swojej małżonki.

Własność wojska

Od 1925 roku pałac Nowika zarządzany był przez jego spadkobierców, którzy wynajmowali wiele pomieszczeń, między innymi na reprezentacyjne mieszkania. Część z nich została wydzierżawiona wojsku, które to właśnie tutaj utworzyło Powiatową Komendę Uzupełnień. W czasie II wojny światowej to właśnie w tym budynku znajdował się sztab obrony Białegostoku oraz Garnizonowy Szpital Wojskowy. W związku z tym, iż właściciele pałacu zginęli podczas działań wojennych budynek w roku 1945 przeszedł w ręce Państwa, zaś od 1946 roku dzierżawiony jest przez wojsko. Po dokonaniu niezbędnych remontów została tam ulokowana Wojskowa Komenda Uzupełnień, która zresztą ma tam swoją siedzibę do dzisiaj.

Pałac Nowika dzisiaj

Budynek zachował się w bardzo dobrym stanie, do dzisiaj w jego wnętrzach można zobaczyć oryginalne elementy architektoniczne. Niestety ze względu na fakt ulokowania w nim Wojskowej Komendy Uzupełnień, nie ma możliwości jego zwiedzania pod kątem turystycznym. Można jednak podziwiać zewnętrzne detale architektoniczne, a jeżeli ktoś akurat ma okazję udać się do WKU, z pewnością od razu zauważy wewnętrzne zdobienia budynku. Z postawionych pierwotnie trzech budynków gospodarczych do dzisiaj przetrwał niestety tylko jeden.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Nowika w Białymstoku