Rewal

Rewal

Opis i lokalizacja

Rewal to piękna miejscowość nadbałtycka, która cieszy się szczególnie wielkim powodzeniem wśród turystów zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy to nic nie sprawia większej przyjemności, jak wypoczynek nad wodą, zwłaszcza przy upalnej pogodzie. Leniuchowanie na plaży to jednak niejedyna atrakcja, która czeka na turystów, decydujących się odwiedzić tą miejscowość. Rewal to wieś położona jest nad samym Morzem Bałtyckim w północno-zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim w powiecie gryfickim, jest siedzibą gminy Rewal. Otoczona jest przez inne miejscowości, równie interesujące z turystycznego punktu widzenia – takie jak Trzęsacz czy Niechorze. Umieszczona jest na Pobrzeżu Szczecińskim, które jest bardzo zróżnicowane pod względem występowania liczby mezoregionów.

Historia Rewala

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1434 roku. Od 1466 roku znajdowała się w posiadaniu rodu Flemmingów. Ród ten był zniemczonym flamandzkim rodem szlacheckim, oryginalnie wywodzącym się z terenów dzisiejszej Belgii. Ciekawy fakt powiązany jest z nazwą miejscowości, w XVII wieku zapisaną w postaci Raval lub niemieckiej wersji Revahl. Niemiecka wersja nazwy funkcjonowała również jako Rewahl aż do 1945 roku. Wówczas, po przyłączeniu nowych terenów do Polski, na stosunkowo krótko wsi nadano polską nazwę Pamiątkowice, ale wkrótce wrócono do historycznej, wywodzącej się z tradycji nazwy. Do 1 kwietnia 1905 roku wieś była podzielona na dwie części, ale potem została połączona w całość. Tutejsza ludność zajmowała się głównie rybołówstwem, jakkolwiek już w 1827 roku zaczęli pojawiać się tutaj pierwsi letnicy. Było to spowodowane nadzwyczajnie pięknymi okolicznościami przyrody i świetnymi warunkami naturalnymi, które miały wspływ na zdrowie.

 

Ciekawostki o Rewalu

Być może to długa tradycja związana z napływem letników w celach wypoczynkowych już od pierwszej połowy XIX wieku spowodowała, że dzisiaj spotkać tutaj można wiele nietypowych, wyjątkowych miejsc, które każdy turysta koniecznie powinien mieć na uwadze. Ponadto, przez dłuższy czas niemalże wszyscy mieszkańcy tej wsi zajmowali się rybołówstwem – za wyjątkiem karczmarza, który nie tylko prowadził karczmę, ale także uprawiał ziemię. Interesującą jest też polska nazwa tej wsi – Pamiątkowice – która zupełnie nie przyjęła się do obiegu – tutejsi mieszkańcy ostatecznie zdecydowali się pozostać przy nazwie choć zniemczonej, to jednak historycznej. Rewal to także jedna z pierwszych miejscowości nadmorskich, w których pojawiła się kolej wąskotorowa.

Miejsca, które każdy turysta musi odwiedzić

Ciekawych atrakcji dla turystów w Rewalu nie brakuje. Pierwszym wyjątkowym miejscem jest piękny, nowoczesny deptak, którym można dojść od ronda przy kościele aż do samego zejścia na plażę. Dla odwiedzających przygotowana jest też wspaniała platforma widokowa wraz z zejściem na palżę, położona na wysokości 12 metrów nad poziomem morza, z której rozpościera się fenomenalny, niezapomniany widok na dużą część miasta i otwarte morze. Uroczym miejscem jest także plac przy poczcie, na którym nocą świeci się podświetlana fontanna, a za dnia można podziwiać rzeźby wielorybów. We wsi znajduje się także amfiteatr, który w trakcie sezonu stanowi miejsce licznych występów artystycznych, w tym kabaretów. Nie braknie także atrakcji dla dzieci – wieś posiada bezpieczne, wygodne place zabaw dla najmłodszych a także Park Wieloryba, w którym na dzieci i ich rodziców czekają cztery specjalnie przygotowane sekcje tematyczne związane z Bałtykiem, największymi stworami kryjącymi się w oceanach, najdziwniejszymi stworzeniami żyjącymi na największych głębokościach wodnych oraz piratami i papugami. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym do gustu przypadnie odnowiony dworzec kolejki wąskotorowej, który w niczym nie przypomina żadnego innego dworca usytuowanego w dużym mieście. Istnieje również możliwość podróży do Niechorza nietypowym, barwnym pociągiem. Także miłośnicy przyrody znajdą tutaj prawdziwy rarytas – dwa świetnie zachowane żywe pomniki przyrody w postaci jesionu wyniosłego o wysokości 24 metrów oraz ostrokrzewu kolczastego, liczącego sobie 5, 5 metra. Niezależnie od wieku i rodzaju zainteresowań – każdy z pewnością cieszyć się będzie zadbanym, świetnie pod turystycznym kątem przygotowanym nadmorskim kąpieliskiem.

Gdzie warto przenocować i zjeść?

W Rewalu znajdziemy wiele miejsc noclegowych. Jakkolwiek nie brak tu wielu innych miejsc zakwaterowania, spełniających nawet najbardziej wymagające oczekiwania.

W Rewalu lokalów gościnnych i serwujących to, czego oczekują turyści jest pod dostatkiem. Najlepszą opinią wśród odwiedzających cieszy się Smażalnia Ryb u Wita. Można tutaj wybrać smażoną lub grillowaną rybkę z szerokiej gamy oferowanych możliwości. Ponadto, ceny są tanie w porównaniu z innymi lokalami, a we wnętrzu panuje bardzo miła atmosfera. Warto też rozważyć niesamowicie estetycznie urządzony lokal Spiżarnię Domowe Smaki. Restauracja oferuje szeroki wybór dań nie tylko rybnych.

Czego wystrzegać się w Rewalu?

Zdecydowanie kupowania rzeczy i pamiątek oraz najtańszych ofert. Szkoda wydawanych pieniędzy na rzeczy, z których nie będzie się później korzystać. Pod wieloma względami wieś jest bezpieczna i dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń wszystkim turystom, którzy wybierają się w jej okolice. Do tego oferuje ciekawą historię, możliwość zapoznania się z tutejszą kulturą i zapewnia szereg wielu atrakcji, którymi zachwyceni będą zarówno dzieci, jak i dorośli. Warto pamiętać o zarezerwowaniu naszego noclegu z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ w sezonie wakacyjnym jest tutaj naprawdę gorąco, a wolne miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Rewalu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 13 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
22 ℃
min. 13 ℃
maks. 23 ℃
opady 7.55 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
16 ℃
min. 16 ℃
maks. 17 ℃
opady 0.76 mm
słabe opady deszczu
2024-06-23
17 ℃
min. 14 ℃
maks. 18 ℃
opady 1.15 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!