Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rogalowe Muzeum Poznania

Noclegi w okolicy Rogalowego Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum Poznania

Nie od dziś wiadomo, że rogalami świętomarcińskimi Poznań stoi mocno. Rogale z nadzieniem z białego maku można kupić tutaj codziennie, choć najwięcej w Dniu Świętego Marcina i święta ulicy pod jego patronatem – 11 listopada.

Historia rogali świętomarcińskich

Tradycja wypiekania tych słodkich smakołyków z ciasta półfrancuskiego, sięga prawdopodobnie czasów pogańskich, kiedy bogom składano ofiary z mięsa zwierząt. Przejęta przez kościół katolicki i połączona z postacią świętego Marcina nawiązuje kształtem rogali do podkowy zgubionej przez konia świętego. Z 1860 roku pochodzi najstarsza znana reklama rogali świętomarcińskich opublikowana w Dzienniku Poznańskim. Miejska legenda podaje z kolei, że tradycja ich wypieku narodziła się w 1891 roku, kiedy proboszcz parafii pod wezwaniem świętego zaapelował do wiernych, aby zrobili coś dla ubogich. Do wskrzeszenia tradycji wypieku rogali rozdawanych ubogim za darmo namówił swojego szefa cukiernik Józef Melzer.

Specyfika Muzeum Rogala

Mieszczące się w samym centrum Poznania, na Starym Rynku z widokiem na kolejny symbol tego miasta – wieżę ratuszową z trykającymi się głowami koziołkami – Muzeum Rogala stara się w żywy i oryginalny sposób przybliżać odwiedzającym tradycję i historię Poznania. Jego specyfikę oraz gwarę mieszającą wiele słów pochodzenia niemieckiego z polskimi. Odbywają się tutaj pokazy rogalowe przypominające legendy o ich powstaniu. Podczas tych wydarzeń można spróbować tych orginalnych smakołyków. Odbywają się one z widokiem na wieżę ratuszową, gdzie w samo południe trykają się łbami symbole Poznania. Można też oczywiście spróbować oryginalnych rogali oraz kupić liczne pamiątki z nimi związane.

Godziny otwarcia muzeum

Pokazy rogalowe są dostępne dla grup powyżej 15 osób i możliwe sa po uprzedniej rezerwacji. Odbywają się one kolejno w godzinach 8:50, 9:30, 10:00 i 10:45. W obiekcie organizowane są również pokazy dla wsyztskich zwiedzających:

  • 11:10 – pokaz rogalowo-koziołkowy
  • 12:30 – pokaz rogalowy
  • 13:45 - pokaz rogalowy (z tłumaczeniem na ang*)
  • 15:00 – pokaz rogalowy

Ceny biletów są zróżnicowane. Osoby dorosłe muszą za wstęp zapłacić 16- 18 zł, natomias uprawnieni do zniżki ulgowej i dzieci 14- 16 złotych.

Oficjalna strona: http://rogalowemuzeum.pl/

Polecane obiekty w okolicy Rogalowego Muzeum Poznania