Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze to jedna z najważniejszych jednostek muzealnych w tym regionie. Tutejsze zbiory to ponad 15 tysięcy różnych eksponatów, a dużą rolę odgrywają wystawy czasowe i towarzyszące im wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne. Muzeum znajduje się przy al. Niepodległości 15 – kilka minut spacerem od Starego Rynku.

Historia

Pierwsze zbiory zostały udostępnione w 1908 roku przez Alberta Severina. Złożyły się na nie głównie przedmioty z zakładów rzemieślniczych oraz elementy wyposażenia mieszkań. W 1922 roku powstało Muzeum w Zielonej Górze, które utworzone zostało dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwa Pielęgnacji Tradycji Regionalnej Miasta Zielona Góra. Po II wojnie światowej Zielona Góra znalazła się w granicach Polski, a muzeum zostało przemianowane na Muzeum Miejskie. Kolejne dekady to rozwój muzeum – m.in. uszeregowanie zbiorów w ramach kilku działów. Wydzielono działy: historyczny, sztuki, winiarski, oświatowy, etnograficzny oraz archeologiczny. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku część zbiorów przeniesiono do innych budynków, tworząc nowe muzea, podlegające Muzeum w Zielonej Górze.

Zbiory

Obecne zbiory muzeum tworzy ponad 15 tysięcy różnych eksponatów. Większość nich to zbiory związane z szeroko pojętą sztuką. Można więc oglądać tutaj różne obrazy, grafiki, rzeźby czy ceramikę. Do najcenniejszych eksponatów zaliczyć należy ikonę „Narodziny Matki Boskiej”, plan miasta z 1784 roku czy obraz Olgi Boznańskiej „Dziewczynka ze słonecznikami” z 1891 roku. Ponad 6 tysięcy eksponatów należy do kolekcji sztuki współczesnej. Zielona Góra może pochwalić się bogatą historią winiarstwa, dlatego też nie mogło zabraknąć specjalnego działu poświęconego temu zagadnieniu. Zebrano tu ponad 1,5 tysiąca eksponatów związanych z produkcją i konsumpcją wina.

Działalność

Muzeum Ziemi Lubuskiej oferuje także bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych. Regularnie odbywają się tutaj spotkania i wykłady, dostosowane do poszczególnych grup wiekowych. Pracownicy Muzeum prowadzą także działalność naukową, której efektem są liczne publikacje. Można je nabyć m.in. na miejscu, gdzie dostępne są nie tylko książki i foldery informacyjne, ale również gadżety i pocztówki związane z Zieloną Górą.

Muzeum jest czynne w następującym porządku: poniedziałek i wtorek nieczynne, od środy do piątku w godzinach 11:00 – 17:00, w sobotę 10:00 – 15:00, w niedzielę 10:00 – 16:00. Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 4 zł. Więcej informacji dostępnych jest na http://mzl.zgora.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze