Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze

W południowej części Zielonej Góry, przy ul. Botanicznej oraz ul. Tatrzańskiej, na skraju lasu znaleźć można jeden z najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce. Funkcjonuje on jako jednostka Uniwersytetu Zielonogórskiego – służy więc zarówno pracownikom naukowym, studentom, jak i turystom oraz mieszkańcom Zielonej Góry.

Historia

W obecnym kształcie ogród zaczął funkcjonować 17 października 2007 roku i z tego powodu uważany jest on za bardzo młodą jednostkę naukową. Jednak ogród botaniczny w Zielonej Górze istniał już wcześniej. Jego początki związane były z kryzysem gospodarczym w latach 20. ubiegłego wieku. Wtedy to w Zielonej Górze uprawa winorośli zaczęła tracić na znaczeniu, a mieszkańcy szukali pracy w przemyśle. W roku 1922 utworzono Miejskie Towarzystwo Kultury Rolnej, które miało promować uprawę ziemi – Zielona Góra miała stać się samowystarczalna. Powstały różne, ambitne plany, związane z nowymi systemami nawodnienia oraz uprawy przemysłowej. W międzyczasie stworzono również projekty zagospodarowania miasta, w których przewidziano na uprawę spore fragmenty aglomeracji. W planach było także miejsce na ogród botaniczny, gdzie miały rosnąćp różne egzotyczne gatunki roślin. Mieszkańcy mogli tutaj przyjść i dowiedzieć się, w jaki sposób uprawiać poszczególne rośliny doniczkowe oraz ogrodowe. Przed wojną zdążono jeszcze wydzielić dwa nowe działy: rośliny alpejskie oraz rośliny karkonoskie.

Obecnie ogród zajmuje powierzchnię 2,5 hektara, gdzie uprawia się ponad 500 różnych gatunków roślin. Większość z nich stanowią gatunki drzewiaste, zwłaszcza te charakterystyczne dla półkuli północnej. Zbiory podzielono na kilka działów: roślin górskich, wilgociolubnych oraz na działy geograficzne. W ramach tego ostatniego wymienić można rośliny północnoamerykańskie, azjatyckie, europejskie oraz krajowe.

Edukacja

Ogród jest ogólnodostępny od kwietnia do października i w tym czasie każdy chętny może poszerzyć swoją wiedzę z zakresu botaniki. Poszczególne rośliny posiadają tabliczki z nazwami oraz miejscem występowania. Ogród Botaniczny w Zielonej Górze jest często także odwiedzany przez klasy z tutejszych szkół. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość, po wcześniejszym umówieniu się, zwiedzenia ogrodu z przewodnikiem.

Zwiedzanie

Zielonogórski ogród botaniczny jest otwarty w godzinach 9:00 – 19:00 lub 21:00 w zależności od miesiąca. Ceny biletów: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł. Szczegółowe informacje na temat placówki dostępne są na http://ogrod.uz.zgora.pl/pl

Polecane obiekty w pobliżu Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze