Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy ratusza w Poznaniu

Ratusz w Poznaniu

Ratusz w Poznaniu to renesansowa budowla znajdująca się na starym rynku. Dawniej pełniła ona funkcje ratusza, natomiast obecnie jest to siedziba muzeum. To interesujące miejsce, które warto odwiedzić podczas wizyty w Poznaniu.

Perła renesansu

Pierwsza wzmianka o poznańskim ratuszu pochodzi z 1313 r., a jego budowę ukończono w 1370 r. Podczas pożaru miasta ratusz spłonął. W 1550 r. władze miejskie podpisały umowę z Janem Baptystą di Quadro z Lugano, który zaprojektował i odbudował ratusz w stylu renesansowym. Zamontowano też nowy zegar i słynne koziołki, które jednak później zostały zniszczone przez uderzenie pioruna. W latach 1781-1784 dokonano gruntownej renowacji budynku. Od tego momentu wygląd budynku prawie się nie zmienił, w stosunku do tego, który możemy podziwiać obecnie. Wieżę zwieńczono klasycystycznym hełmem. Dopiero w 1913 r. na ratusz powróciły koziołki. Podczas II wojny światowej ratusz znacznie ucierpiał. Później, w latach 1945 - 1954 ponownie przeprowadzono renowację budowli. Obecny mechanizm koziołków pochodzi z XX w. Ratusz jest obecnie zarządzany przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Z ratuszem wiąże się również kilka interesujących legend.

Fasada ratusza jest zwrócona ku Warcie i posiada bogate zdobienia. Dodatkowo pod postaciami par kobiet widniejących na fasadzie zostały ukazane cechy ludzkie: cierpliwość i roztropność, miłość i sprawiedliwość, wiara i nadzieja, męstwo i umiarkowanie. Po remoncie na fasadzie ratusza pojawiły się również inskrypcje w języku łacińskim. Codziennie o godzinie 12:00 z wieży ratusza rozbrzmiewa hejnał.

Wewnątrz budynku jest obecnie zlokalizowane Muzeum Historii Miasta Poznania. Znajduje się w nim wiele interesujących eksponatów oraz dzieł sztuki, dotyczących nie tylko historii miasta i Polski. Warto też wspomnieć, że znajdujące się tam pomieszczenie to jedno z najpiękniejszych wnętrz renesansowych w Polsce.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek - czwartek: 9:00 - 15:00 (11:00 - 17:00 od 16 czerwca do 15 września włącznie)
  • piątek: 12:00 – 21:00
  • sobota – niedziela: 11:00 – 18:00

Ceny biletów wstępu do Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu:

  • bilet normalny – 7 zł
  • bilet ulgowy – 5 zł
  • uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat – 1 zł
  • w sobotę – wstęp bezpłatny

Polecane obiekty w okolicy ratusza w Poznaniu