Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Noclegi w pobliżu Muzeum Narodowego w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku to jedna z najważniejszych placówek tego typu w Polsce. Jego bogata historia sięga końca XIX wieku, gdy zorganizowano pierwsze wystawy w Muzeum Miejskim oraz w Muzeum Rzemiosł Artystycznych. To właśnie z tych dwóch jednostek powstało później tutejsze Muzeum Narodowe. Obecnie w jego strukturach działa kilka oddziałów, a najsłynniejszy – Odział Sztuki Dawnej, mieści się w dawnym gmachu klasztoru pofranciszkańskiego przy ulicy Toruńskiej.

Historia

Muzeum Rzemiosł Artystycznych rozpoczęło działalność w 1881 roku, gdy zakupiono kolekcję kilku tysięcy eksponatów m. in. dawnych mebli oraz wyrobów z metali kolorowych. Zaczęto także kolekcjonować tam różne rzeźby i obrazy, które były przekazywane przez bogate rody, kościoły oraz cechy. W tym samym czasie zbierano już dzieła sztuki w Muzeum Miejskim. Część zbiorów została stracona bezpowrotnie w czasie II wojny światowej. Do budynku przy ulicy Toruńskiej zaczęły jednak spływać kolejne eksponaty. W kolejnych latach decydowano się na otwieranie kolejnych oddziałów, które byłyby w stanie pomieścić wszystkie dzieła sztuki i dawne zbiory.

W zabytkowych wnętrzach na ulicy Toruńskiej pozostał Oddział Sztuki Dawnej, gdzie znajdują się obrazy chociażby Ferdinanda Bola, Jacka Malczewskiego, Van Dycka, Franca Florisa oraz wielu innych. Najważniejszym punktem wycieczek jest jednak „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga z 1471 roku.

Oddziały

Oprócz głównego gmachu, do Muzeum Narodowego należy jeszcze sześć innych oddziałów. Pierwszym z nich jest Oddział Sztuki Nowoczesnej w zabytkowym Pałacu Opatów, leżącym na terenie Parku Oliwskiego. Oprócz obrazów znajdują się tu także rzeźby oraz ceramika artystyczna. Dzieła artystyczne możemy podziwiać także w Oddziale Zielona Brama na Długim Targu.

Warto odwiedzić także Gdańską Galerię Fotografii, na której kolekcję składa się ponad 8 tysięcy zdjęć czy negatywów. Ważnym punktem jest również Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które działa od 1978 roku. Mieści się ono w dworku, gdzie urodził się i mieszkał twórca naszego hymnu narodowego Józef Wybicki. Do Muzeum Narodowego w Gdańsku przynależą jeszcze dwie jednostki: Oddział Etnografii oraz Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: w maju: wt. – niedz.: 10.00 – 17.00, od czerwca do sierpnie: wt. – śr., pt. – niedz.: 10.00 – 17.00, czw.: 12.00 – 19.00, we wrześniu: wt. – niedz.: 10.00 – 17.00, od października do kwietnia: wt. – pt.: 9.00 – 16.00, sob. – niedz.: 10.00 – 17.00.

Ceny biletów: normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł, bilet w ramach programu „Kultura Dostępna” (m. in. dla uczniów i studentów do 26 r. ż.) – 1 zł. W piątek wstęp bezpłatny na wystawy stałe.

Szczegółowe informacje na temat działalności muzeum, wystaw czy ekspozycji można znaleźć na stronie http://mng.gda.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Narodowego w Gdańsku