Noclegi w pobliżu ratusza miejskiego w Radomiu
Ratusz miejski w Radomiu
W miejskich ratuszach zazwyczaj urzędują władze danego miasta lub mają tam swoje siedziby instytucje kulturalne. W Radomiu jest jednak zupełnie inaczej i urząd miejski mieści się w zupełnie innym budynku, ratusz z kolei jako budynek historyczny znajduje się przy dawny rynku i od 2013 stoi pusty.
Nowy stary ratusz
Z historią radomskiego ratusza wiążą się dwa budynki. Pierwotny ratusz powstał w wieku XIV za panowania Kazimierza Wielkiego, dzięki któremu sam Radom znacznie zyskał na znaczeniu. Władca przebywał tu nawet przez kilkanaście miesięcy i gościł na zamku, który nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Ratusz był trzykrotnie odbudowywany po pożarach i zniszczeniach wywoływanych wojnami, zaś w roku 1819 został ostatecznie opuszczony przez ówczesne władze miejskie, a następnie całkowicie rozebrany. Przez kolejne lata prezydenci Radomia wraz z radą miejską musieli urzędować w ciasnych budynkach usytuowanych wokół rynku.
Sytuacja zmieniła się pod koniec II połowy XIX wieku, kiedy podjęto decyzję o budowie nowego ratusza. Powstał on obok tego samego placu co stary gmach, ale po jego drugiej stronie, zajmując najpierw trzy drewniane parcele, które zostały zburzone lub rozbudowane. Ratusz przez kolejne lata zajął jeszcze jeden sąsiedni budynek oraz dorobił się ozdobnej wieżyczki zegarowej. W ratuszu miejskim miały swoją siedzibę władze miasta, które dopiero w 1958 roku przeniosły się do innego budynku na położonej niedaleko ulicy Żeromskiego. W ratuszu z kolei otworzono archiwum państwowe, które nieprzerwanie działało w nim do 2013 roku. Od tego czasu budynek stoi pusty, choć planowane są w nim prace modernizacyjne.
Atrakcja turystyczna
Ratusz miejski w Radomiu jest zabytkiem historycznym, leżącym na rynku Miasta Kazimierzowskiego w starej, historycznej części miasta. Jest też jednym z punktów na szlaku turystycznym Zabytki Radomia, często odwiedzanym przez wycieczki szkolne. Ratusz można podziwiać jedynie z zewnątrz, w środku nie działają żadne wystawy ani ekspozycje. Wzniesiony w stylu neorenesansowym jest budynkiem piętrowym z wyodrębnionymi piwnicami oraz arkadowymi oknami ozdobionymi obramieniami. Na szczycie budynku znajduje się attyka, zaś narożnik ratusza posiada charakterystyczny uskok oraz niewielki balkon. W części środkowej znajduje się wieża z zegarem oraz herbem miasta.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!