Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Radomiu

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Radomiu

Jeden z najstarszych kościołów znajdujący się w Radomiu jest zlokalizowany w jego ścisłym historycznym centrum i pełni ważną rolę religijną i kultową. Kościół św. Jana Chrzciciela lub po prostu kościół farny to budynek w Mieście Kazimierzowskim powstały na początku II połowy XV wieku.

Historia kościoła

Swoje początki obecny kościół zawdzięcza wstawiennictwu króla Kazimierza Wielkiego, który gościł w Radomiu oraz świętego Kazimierza Jagiellończyka, od którego imienia wzięła się nazwa Miasto Kazimierzowskie, jak określa się Radom. W latach 1360-1370 prowadzone były pierwsze prace budowlane, dzięki którym Radom zyskał w całości ceglany i murowany kościół o charakterze reprezentacyjnym. Kościół był zbudowany na planie prostokąta i jednonawowy, dopiero w późniejszych wiekach zyskiwał współczesny wygląd, między innymi poprzez dobudowę czterech kaplic oraz naw bocznych wraz z wyposażeniem.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Radomiu był kilkakrotnie przebudowywany oraz odnawiany z powodu uszkodzeń – zawalenia się stropu w nawie głównej i pożarów. Przetrwał bez uszkodzenia natomiast zawieruchę podczas najazdu szwedzkiego oraz czasy zaborów, dopiero pod koniec XIX wieku stopniowe zniszczenia (wynikające głównie z zaniedbania) zaczęły być naprawiane i doszło do restauracji kościoła farnego. Podniesiono też ostatnią kondygnację, naprawiono wieżę, dzięki czemu kościół zyskał charakter stylu neogotyckiego. Ostatnie prace remontowe trwały w latach 70 – tych ubiegłego wieku.

We wnętrzu świątyni zobaczyć można tablice pamiątkowe (epitafia), złocony ołtarz główny z drewnianymi zdobieniami, na zewnątrz natomiast figury św. Jana Nepomucena z połowy XVIII wieku, krzyż z kamienia postawiony na pamiątkę kościelnego ołtarza (koniec XIX wieku) oraz kolumnę z wyrytą rzeźbą Chrystusa również z XIX wieku.

Zwiedzanie

Ze względu na swoje historyczne znaczenie kościół św. Jana Chrzciciela znajduje się na liście radomskich zabytków i jest jednym z podstawowych punktów w czasie wycieczek turystycznych po mieście. Na uwagę zasługuje nie tylko jego rzeźba architektoniczna, ale również wnętrze oraz plac kościelny, na którym do końca XVIII wieku znajdował się cmentarz. Kościół można zwiedzać za darmo, poza godzinami mszy i nabożeństw.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Radomiu